Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar

Gün geçmiyor ki hem Türkiye’de hem dünyada korumaya alınmış; sayılarının azalması sebebiyle nesli tükenme riskiyle karşı karşıya kalan hayvanlarla ilgili bir haber duymayalım. Bu haberler bazen güldüren, bazense epey hüzünlendiren cinsten olmaktadır. “Nesli tükenmek”; bu iki kelimeden çok daha fazlasını ifade eden bir şeydir. O türün; bir daha hiç var olmamak üzere yeryüzünden silindiğini, bir daha o hayvana mümkün değil rastlayamayacağınızı ifade eder, vs. vs.

Doğal felaketler ve doğanın çeşitli gazapları sonucu tarih öncesi dönemlerden beri bir sürü canlının nesli tükendiği gibi, birçok yeni canlı da evvrimleşmiştir. Fakat şimdiki listemizde ve dünya çapında koruma altında olan tüm türlerdeki tek ortak sebep insandır. Evet; günümüzde türü tehlike altında bulunan canlıların neredeyse tamamı yaşam alanlarının yok edilmesi, daha da kötüsü rengi, kürkü, vs. saçma sapan nedenler dolayısıyla aşırı avlanmaları sebebiyle bu durumdadır. Ayrıca nesli tehlike altında olan hayvanlar sadece o şeker ve tatlı pandalar değil. Bilmediğimiz o kadar çok tür var ki…

Bizler de bu konudaki maddi-manevi daha detaylı çalışmalara katkıda bulunmadan önce; “Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar” başlığı altında birkaç yazılık bir dizi hazırlamak istedik:

1)Acem Ceylanı

İsminden de tahmin edileceği gibi İran cıvarından yakın çevreye yayılmış olan bu türün resmi adı “Gazella Subgutturosa“dır günümüzde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yaşam alanlarının daralması sebebiyle yok olma tehlikesi altındadır. Hatta malesef sadece Şanlıurfa’daki Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliğinde sağlanan koruma ortamında yaşama şansı bulmaktadır.

2)Çizgili Sırtlan

Kuzey Afrika’dan Andolu’ya ve hatta Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyaya yayılan bu tür de Türkiye’de sayılı üyesi kalanlar arasındadır. Çizgili Sırtlan; Afrikalı kuzenlerinden epey farklı bir yapıdadır. Daha narin ve atletik yapısı, savunma olarak kabarttığı sırt tüyleri ve yalnız yaşamı seçmesi sebebiyle daha az görülmesi sebebiyle nesli tükenme tehlikesi altında olduğu gibi, tespit edilip korumaya alınması da zor olmaktadır.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları ile tespit edilmeye ve korunmaya çalışılan bu türün ülkemizde ağırlıklı olarak bulunduğu yer yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Avlanma ihtimaline karşı çok ciddi yaptırımlar mevcuttur.

3)Anadolu Dikenli Faresi

Sayısı tehlike altında olacak kadar azalan bu türün en önemli dezavantajı, sadece belirli bir bölgede yaşayan endemik bir tür olmasıdır. İsmini hafiften kirpileri andırır şekilde dikenli olan sırtından alan Anadolu Dikenli Faresi; Silifke ve Çukurova cıvarındaki ormanlarda yaşamaktadır.

4)Kelaynak

Nesli tükenmekte olan hayvanlar dendiğinde en çok bilinenlerden biri de kelaynaklardır. İlginç ve akılda kalan görüntüleri, sempatik görünüşleri ve göçmen kuş olmaları sebebiyle kelaynakların neslinin tehlike altında olduğu herkesçe bilinmektedir.

Fakat ne yazık ki her geçen yıl bu nadide kuş türünün sayısı azalmaktadır. Öyle ki; artık dünya üzerinde 500’den az kelaynak bireyi kaldığı düşünülmektedir.

Önceleri Kuzey Afrika, Ortadoğu ve karşıya geçmiş olan bazı üyelerin Avrupa Alpleri’nde yaşadığı bilinse de yüzyıllar boyunca buradaki nesilleri tükenmiştir. Günümüze gelindiğinde kelaynak kuşu; Fas, Suriye, Türkiye’de ağrılıklı olarak bulunan kelaynaklar kendi içinde de farklılık göstermektedir. Örneğin; Fas’ta yaşayan çeşitler göç etmezken, Türkiye ve Suriye’de bulunanlar genelde hareketli durumdadır.

Göç eden kelaynakların 1970’lere doğru gerçek anlamda bitme noktasına gelmesi bir dönem endişe yaratsa da; doğa sever insanların fedakarca çalışmaları sonucu sayıları biraz olsun toparlanmıştır ve koruma halindeki yaşamlarına devam etmektedirler.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

1 geri izleme / bildirim

  1. Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar-2 | YER-SU

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*