Türkiye’nin ilk lisanslı Güneş Enerji Santralleri devreye alındı!…

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye yapılan yoğun yatırımlardan daha öncesinde devreye giren Rüzgar Enerji Santralleri‘nin yanı sıra Güneş Enerji Santralleri de payını aldı. Ekim ayının başlarında tamamlanan son işlemler sonrasında ülkemizin ilk lisanslı üretim tesisleri Elazığ ve Erzurum şehirlerinde devreye alındı.

Toplu ve lisanslı bir üretim sağlaması yönünden “Türkiye’nin ilk lisanslı Güneş Enerjisi Santrali (GES)” olma unvanına sahip olan tesisler Ekim ayında gerçekleştirilen kabul işlemleri sonrasında resmen ve fiilen üretime başladılar.

Elazığ ve Erzurumda inşa edilen GES’ler Türkiye’nin ilk lisanslı üretim yerleri olsa da aralarında yatırımcıları ve devreye alınma sürelerine dair bazı farklılıklar mevcut. Buna göre; “Türkiye’nin ilk lisanslı GES projesi“, kabul işlemleri 14 Ekim 2016’da gerçekleştirilen Elazığ Solentegre GES Projesi... Solentegre şirketi tarafından inşa edilen santral yıllı 15,7 Gigawatt/Saat elektrik üretmeyi ön görüyor.

Projeyi hayata geçiren Solentegre Şirketi’nin %90’lık hissesi Akfen Yenilenebilir Enerji’de iken, %10’luk ortaklık payı ise Asunim Türkiye’de bulunuyor.

Kabul işlemlerindeki kıl payı fark sebebiyle “Türkiye’nin ikinci lisanslı GES Projesi” ise Erzurum Halk Enerji GES oldu.

Bu proje ise Halk Enerji tarafından inşa edildi ve yıllık 8 Gigawatt/Saat elektrik üretimini ön görüyor.

49 yıllığına elektrik üretme lisansına sahip olacak projeler için gerekli ihaleler 2013 yılında yapılmıştı. İhale, taahhüt ve kabul evreleriyle beraber hayata geçmesi 3 yıl alan santrallerin Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörünün daha ilerilere atılması adına bir kilometre taşı olması dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*