Uşak Deri Sanayi enerji ihtiyacını güneş panellerinden karşılayacak

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi (KOSB); bölgeden yayılan kokuyu önlemek amacıyla var olan modern su arıtma tesisinin yoğun elektrik ihtiyacı için harika bir yönteme başvurdu.

Bölge yetkilileri; su arıtma için gereken yüksek elektrik ihtiyacının klasik üretim kaynaklarından karşılanması yerine bölgeye elektrik desteği sağlayacak bir güneş paneli projesi gerçekleştirmeyi ve maliyeti bu şekilde düşürmeyi kararlaştırdı. Bunun neticesinde hem bölgenin enerji maliyeti önemli miktarda düştü, hem de yenilenebilir enerjinin sanayi sektöründe de önemli bir yer tutabileceği kanıtlanmış oldu.

Yapılan çalışma; yenilenebilir enerjinin büyük çaplı üretimler için uygun olmadığını, sadece belli başlı, küçük üretimler için yeterli kapasiteye sahip olduğunu iddia edenleri çürütecek nitelikte olması sebebiyle de önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Yapılması planlanan paneller; toplam 370 kwe enerji üretim kapasitesine sahip olacak ve toplam enerji ihtiyacının %10’unu karşılayacak. Toplam 1.4 milyon liraya yakın bir yatırım maliyeti bulunan ve 18 ayda tamamlanması ön görülen projenin 750 bin liralık kısmı Zafer Kalkınma Ajansı’nın sağladığı hibe ile karşılanıyor.

Projenin bitip üretime başlayacağı zamanı sabırsızlıkla bekliyor, Yer-Su olarak bu çok önemli yenilenebilir enerji atılımını tebrik ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*