Volvo 2025’e kadar 1 milyon elektrikli araç satmayı hedefliyor

Dünyada yükselen elektrikli araç trendine yönelik bir hamle de İskandinav otomotiv devi Volvo’dan geldi. Hem de öyle hafif miktarlarda ufak bir destek değil, dünyada pek çok ülkenin 2020-25 aralığına kadar zar zor koyduğu hedeflerle yarışacak bir yatırım.

Yetkililerin belirttiğine göre İsveçli otomotiv devi daha önce hiç yapmadığı çapta elektrikli araç (plug in) üretimine başlayacak ve 2025 yılına kadarki 9 yıl içerisinde en az 1 milyon adet Volvo plug-in aracı yollarda dolaşmaya başlayacak.

Kararla ilgili yaptığı açıklamada Volvo CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Hakan Samuelsson, söz konusu satış hedefinin epey hırslı olduğunun farkında olduklarını fakat otomobillerin kimlik değişiminin arefesinde yapılan bu yatırımların son derece temiz amaçlı ve tatlı bir rekabet oluşturduğunu belirtti.

Peki Volvo nun bu kadar iddialı bir yatırım yapmasının ve kendinden emin bir vaziyette otomobil üretim politikasında değişikliğe gitmesinin sebebi ne? Nasıl oluyor da 2020-30 aralığında her bir marka ve devlet milyonlarla ifade edilen hedefleri benimseyebiliyor?

Sorunun cevabını onlarca sayfaya yayabilirsiniz. Sektörün sermaye değerinden tutun da ülke zihniyetine, yeşile duyarlılığa kadar pek çok mantıklı sebep vardır, Ama bütün bu mantıklı adımları, kar odaklı düşünen şirketlerin böyle büyük çapta yatırımlarla yapmasının sadece bir sebebi var: Bu insanlar gelecek yıllarda yenilenebilir enerjinin ve uygulandığı sektörlerin ne kadar kazançlı olacağını gayet iyi biliyorlar. İçinde bulunduğumuz durumla ve seviyeyle kıyaslamak size kalmış sevgili okurlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*