Yaklaşan kış mevsiminde tasarruf etmek isteyenlere

Soğuk havalar geldi, İstanbul’a da kış geldi çattı. Dışarıdaki soğuk havalar bir yana, hepimiz o sıcacık evlerimizde ısınma, dışarıdaki soğuk havadan korunma için çeşitli yöntemlere başvurmaya başladık. Sürekli kapalı olan, bir sigara içmek için bile açmaya çekindiğimiz o camlar ile yakılan kombiler bunlardan sadece birkaçı…

Bunun sonucunu ayrıntılı bir şekilde söylemeye de gerek yoktur sanırım… Bütün gün çalışan kombiler ve yapılan meşakkatli harcamalar sonucunda kabaran doğal gaz faturası, artan tüketim ihtiyaçları, vs. vs. Standart bir evin bile aylık doğal gaz faturasının 400 TL’lere dayandığı düşünülürse; günümüzde kış mevsiminde yapılacak enerji ve ısı asarrufu ayrı bir önem kazanmış durumda..

Bu konudaki duyarlılığı fark eden ve Türkiye’de ısı-enerji verimliliği konusunda en ciddi kuruluşlardan biri olan ETADER de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınladı. Açıklamada kış mevsiminde yapacağınız ve sizlere %50’lere varan enerji-ısı tasarrufuna vesile olacak yöntemlerden bahsediyor. Geçtiğimiz günlerde yeni başkanlık seçimi geçiren ve haberini de şu bağlantıda yayınladığımız ETADER’in vatandaşlara verdiği tavsiyeler şu şekilde:

1) Isı Pay Ölçer-Isı Sayacı kullanın

Eğer merkezi sistem ısıtmalı bir yerde yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka ısı pay ölçer kullanın. Bir diğer ismi ısı sayacı olan bu cihazın ne işe yaradığını bilmeyenler için söyleyelim: Her bir dairedeki ve kullanılan her bir birimdeki enerji tüketimini ölçen, böylece toplam tüketimde kimin ne kadar payı olduğunu belirleyen bir sistem. Ben de pek görmedim ve işin tekniğine aşina değilim fakat çok işe yarar bir sistem olduğu kesin…

Yapılan bu uygulama ile sorumsuzca enerji tüketen kişilerin kolayca fark edilebileceği, böylece başkasının israfının ve şımarıklığının bedelini başkalarının ödemeyeceği bir doğal gaz iletimi olacak ve herkes fazla tüketimini baz alarak tasarruf yoluna gidecek. Yapılan araştırmalara göre ısı sayacı kullanılan yerlerde bina bazında enerji tüketimi %27’ye varan oranlarda azalmaktadır.

2) Pencerelerinize cam filmi kullanın

Şeffaf bir mikayı andıran cam filmi; evinizin penceresine yapıştırmanız yoluyla içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını engeller. Böylece evinizde ısı kaybı yaşanmaz ve kombiniz fazladan çalışmak zorunda kalmaz. Dış yalıtım dendiğinde genelde mantolama, strafor gibi dış cephe uygulamaları akla gelse de pencere cam filmi, film kullanılmayan versiyona göre %99’a varan tasarruflar sağlayabilmektedir.

3) Bina dış cephesine mantolama yapın

Bu tabii ki bütün bina sakinleriyle beraber alacağınız bir karar. Ama mantolamanın enerji ve ısı tasarrufuna olan etkisinden bahsetmeye bile gerek yok bence. Zaten önümüzdeki yıllarda kanunen alınması zorunlu olan enerji kimlik belgesi için binalarda mantolama şartı da aranacak.

4) Oda termostatı kullanın

Bina bazından çıkıp ev ısısına geldiğimiz zaman en önemli unsurlardan biri odalardaki ısının tasarrufu olmaktadır. Mesela gün boyu hiç kimsenin oturmadığı bir odayı da ısıtırsanız ciddi bir israf olacaktır. Aynı şekilde bir odayı gereğinden fazla ısıtmanız halinde de kombiniz boş yere çalışacak ve kayba yol açacaktır. En iyisi oda termostatı kullanarak odalarınızın sıcaklığını önceden belirlediğiniz sıcaklığa sabitlemek ve ısıtma sisteminizin buna göre çalışmasını sağlamaktır.

5)Beyaz eşyalarınızın sınıfına ve ampullerinize dikkat edin

Tasarruf ampulleri eskiden yeni yeni duyulan bir ürün çeşidi olsa da artık hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Zaten piyasadaki kar miktarı için de uygun seçenek olduğu için hızla eski tip ampullerin yerini almış ve tasarruf ampulsuz ev-dükkan kalmamıştır.

Şimdilerde dikkat etmeniz gereken en önemli durum da beyaz eşyalarınızın klası. A, A+ gibi sınıflandırmalarla gördüğümüz beyaz eşyalarda bu isimlendirme, verimliliği ve tasarruf yeteneğini gösteriyor. Birbirine göre verimliliğini merak ediyorsanız da söyleyelim: A++ bir beyaz eşya, A sınıfı bir eşyaya göre %30’lara varan enerji tasarrufu sağlayabilmektedir.


Evet sevgili arkadaşlar… Yaklaşan kış mevsiminde maliyetleri azaltmak için en önemli yol tabii ki elektrik ve doğal gaz tüketimi oluyor. Bu yüzden; evinizde ısıtmaya yönelik durumlara dikkat ederseniz, tüketiminiz de önemli miktarda düşecektir ve faturalarınıza yansıyacaktır.

Sizler de görüşlerinizi yorumda belirtebilir, fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Hoşça kalınn:)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*