Yeşil enerjide devrim: 3D yazıcılarla üretilen güneş panelleri!

Yenilenebilir enerji çeşitleri daha hayatımızda hak ettikleri yeri bulamamıştı ki enerji sektöründe devrim yaratacak çalışma ABD’nin Ohio Üniversitesi’nden geldi. Üniversitede yapilan çalışmalar sonucunda uzmanlar 3D Printer teknolojisini kullanarak solar panel yapmayı ve güneş enerjisinden elektrik üretmeyi başardı. Evet yanlış okumadınız… Böylece birçok aksesuarın, cihazın hatta arabanın üretimini yapabilen 3D yazıcılar enerji sektörüne de göz kırpmış oldu. Ayrıca bu çalışma, gelecek yıllarda yenilenebilir enerjide maliyet azaltılması ve verimin arttırılmasına yönelik çalışmalar için 3D teknolojisini öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu ispatlar niteliktedir.

Klasik şekilde üretilen güneş panelleriyle kıyaslanacak olursa 3D solar panellerin pek çok avantajı mevcut. Bunlardan en önemlisi zaten apaçık ortada: Maliyet. Klasik yollarla üretilen paneller her ne kadar zaman geçtikçe ucuzlasa ve herkesin temin etmesini sağlayacak seviyeye gelse de 3 boyutlu yazıcılarla yapılacak bir güneş panelinin ucuzluğu ilk seçeneği adeta ezip geçmektedir. 3D teknolojisine merakliysanız ve elinizde halihazırda bir yazıcı varsa bu alana yoğunlaşıp kendi çalışmalarınızı yürütmeniz bile mümkün.

Bir diğer avantaj ise verim. Evet, şöyle bir baktığınızda hızlı ve bedavaya üretilen yöntemde verimin düşebileceği düşünülse de 3 boyutlu yazıcılarla üretilen solar panellerin verimi de rakiplerini geride bırakmaktadır. (Günümüzde güneş panellerinin verimi %20 dolaylarındadır ve yapilan ar-ge lerle bu yüzde ufak ufak artmaktadır.)

3D üretimi panellerin tek dezavantajı ise henüz sadece bir araştırma bazında olması ve kalitesini onaylayacak düzeyde çalışmaların yapılmamış olmasıdır. Yani sonuç itibariyle paneller, daha yürümesini yeni yeni öğrenen 3D yazıcı teknolojisinin bir ürünüdür.

Fakat her ne durumda olursa olsun; bedava enerji üretmeye yarayan düzeneği bile bedavaya üretmek, yenilenebilir enerjinin hem kendi çapında hem de enerji sektöründeki rolünde çığır açacak bir haberdir. İlerleyen yıllarda 3D teknolojisinin daha da gelişeceği aşikar iken yenilenebilir enerjiye gönül verenlerin bu konuda da kendini geliştirmesi gerektiği ortadadır.

Peki sizin bu durumla ilgili söyleyecekleriniz nelerdir? Yorum kısmından rahatlıkla fikirlerinizi belirtebilir ve tüm ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*