Zonguldak Ereğli’de ekoturizm projesi başlıyor!

Ülkemizin doğa turizmi potansiyelini değerlendirmek için yapılan girişimlere bir yenisi daha eklendi. Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki doğal güzellikleri değerlendirmek ve ekoturizm kapsamında yapılandırmak amacıyla yapılacak çalışmalara resmen start verildi. Projelere başlamadan önce yetkililerce Ereğli’de yürütülecek doğa odaklı turizm faaliyetlerinin yetkililerce bir tanıtımı yapıldı.

“Kdz. Ereğli’de ekoturizm canlanıyor!” adı verilen proje Kalkınma Bakanlığı’nın katkısıyla Ereğli Kaymakamlığı ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından yürütülecek.

Kaymakamlıktan ve projeyi yürütecek yetkili kuruluşlardan temsilcilerin katıldığı basın toplantısı; Zonguldak Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’nun Ereğli’nin sahip olduğu muazzam doğa turizmi potansiyelinden bahsetmesi ve ekoturizmin dünyadaki, akabinde ülkemizdeki geçmişi hakkında bir açıklama yapması ile başladı. Yaptığı konuşma çerçevesinde Nazım Madenoğlu; doğa turizminin hem günümüz şartlarında doğay korumaya yarayacak en önemli yatırımlardan biri olduğunu, hem de ekoturizmin doğal güzelliklere sahip yöreler için büyük finansal kaynak oluşturduğunu belirtti. Artık Karadeniz Ereğlisinin de doğal güzelliklerden hak ettiği kalkınmayı sağlaması gerektiğini belirten Madenoğlu’ndan sonra kalkınma ajanslarından, proje yürütücülerinden ve danışman akademisyenlerden oluşan bir konuşma heyeti de projeyle ilgili bilgiler sundu, soruları cevapladı.

Çok sayıda girişimcinin de katıldığı toplantıda doğa turizmi için çalışmak isteyecek kişilere ilk etapta eğitim verileceği, hemen ardından Ereğli’de hayata geçirilebilecek ekoturizm tesis projeleri için çalışmaların başlatılacağı belirtildi.

Toplantıya Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’nun yanında Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Azar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, BAKKA yöneticileri, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Mete Sezgin gibi çok önemli isimler iştirak etti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*