Zorlu Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santrali’nin açılışı gerçekleşti

158 adet enerji santralinin toplu açılış töreni dahilinde Zorlu Enerji’nin Osmaniye Sarıtepe-Demirciler’de gerçekleştirdiği rüzgar enerjisi santral projesinin açılışı da gerçekleşti.

Hem Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımı, tüm enerji piyasasındaki yenilenebilir kaynakların yüzdesi hem de Zorlu Holding’in ekolojik ve sosyal dengeye duyarlı yatırımları arasında önemli bir yere sahip olan Bahçe Rüzgar Enerji Santrali; 25 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

Toplu açılış töreni sonrasında yetkililerin açılış protokolleri ve konuşmaları neticesinde evreye alınan santralde 31 adet rüzgar türbini bulunuyor ve 80.3 MW’lık elektrik üretiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın uzaktan canlı bağlantıyla katıldığı açılışta; tesisin tanıtımı ve gezilmesi görevini Osmaniye Valisi Kerem Al üstlenirken; Bahçe Rüzgar Enerji Santrali’nin işletme müdürü olan Oktay Ertuğrul ise projenin teknik detaylarına dair bilgi verdi.

Zorlu Enerji’nin tamamladığı bu rüzgar cennetinin yapımı yine Rotor Elektrik A.Ş. tarafından gerçekleştirildi. Zorlu Enerji’nin bünyesinde bulunan Rotor Elektrik; daha önce inşa edilen Gökçedağ RES projesi ile de ismini duyduğumuz şirketlerden. Hem Gökçedağ hem de Bahçe projelerindeki ekolojik ve sosyal duyarlılık ile Gold Sertifikası’na layık görülen projeler; bölgenin ve Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki yükselişine büyük katkılarda bulunacak gibi gözüküyor. Ayrıca; 80.3 MW’lık yeni proje haricinde Gökçedağ RES; yılda tam 300 milyon kWh’lik enerji üretim kapasitesine sahip.

Gerçekleşen bu projelerin sürekli devamının gelmesinin; Türkiye’de yenilenebilir enerji projelerinin ardı arkasının kesilmemesi dileğiyle; Yer-Su olarak emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve yeni proje haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*