Zorlu Sarıtepe ve Demirciler santralleri tamamlandı

Türkiye enerji sektöründen uzun bir süre sonra güldüren ve ferahlatan bir haber ile karşınızdayız. Zorlu Holding; Zorlu Enerji A.Ş. adı altındaki enerji koluyla Türkiye’deki yenilenebilir enerji yatırımlarına iki adet yeni eleman daha ekledi: Böylece daha öncesinde var olan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projelerine ek olarak Türkiye’deki rüzgar yatırımını üçlemiş oldu.:)

Haberi olmayan okuyucular için net bir şekilde anlatacak olursak Zorlu Enerji; Osmaniye’de bulunan Sarıtepe ve Demirciler RES projelerini tamamladı, üretime başladı.

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye dair yapılan bu ciddi yatırımdan dolayı kendi adımıza Zorlu Holding’in eline sağlık diyor; yenilenebilir teknolojilere olan yatırımların devamının geleceği günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sarıtepe ve Demirciler RES projeleri hakkında

Hem Zorlu’nun Türkiye pazarındaki payını hem de Türkiye’de rüzgar enerjisi kullanımını arttıran bu ikiz proje; tamamlanması ve elektrik üretimine geçmesinin yanında pek çok önemli kilometre taşını da temsil ediyor.

Kısaca bahsedecek olursak Osmaniye’de bulunan rüzgar türbinleri; sahip olduğu 80,3 MW’lık güçle, Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki rüzgar üretim kapasitesi %70’e yakın bir oranda artmıştır. Bundan öncesi deki RES ve aynı zamanda Zorlu’nun ilk projesi olan Gökçedağ Santrali 137,4 MW’lık güce sahipti ve Türkiye’deki en büyük dördüncü RES projesi idi.

Böylece Zorlu Holding’in Türkiye’deki rüzgar gücü tam 217,7 MW’a yükselmiş ve Türkiye enerji piyasasına ciddi bir ivme sağlamıştır.

Asıl önemli husus ise; Zorlu’nun bu projelerle MW cinsinden arttırdığı üretimin yanı sıra; yeni yeni gelişmekte olan Türkiye yenilenebilir enerji piyasasındaki arttırdığı paydir. 100 milyon Euro’ya varan ve “Gold Standard” sertifikası alan söz konusu yatırımlar ile Zorlu Enerji, Türkiye yenilenebilir enerji piyasasında tam %67’lik bir paya sahip olmuştur.

Bu önemli projeye dair verdiğimiz haberi de Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak’ın tamamlanan proje ile ilgili verdiği demeçle bitirelim:

Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 100 milyon Euro yatırım ile kurduğumuz Sarıtepe – Demirciler RES ile birlikte yerli ve yenilenebilir enerjinin yurt içi portföyümüzümdeki oranı yüzde 67’ye yükselirken; rüzgarda Türkiye’de 215,3, Pakistan yatırımımızla birlikte ise toplam 271,7 MW’lık güce ulaştık.

Yatırımlarımızda ekonomik sürdürülebilirlik kadar, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği önemsiyor ve bunun gereklerini yerine getiriyoruz.Sektörümüz açısından da ilham verici olduğuna inandığımız projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*