19 Aralık 2017 saat 08:23-Sigarayı bırakma günlüğümün ‘başarılı’ bir şekilde ilerlemeye devam eden kısımları

Dün akşam yemeğinden sonra hayli sigara içmek istediğimden bahsetmeme gerek yoktur herhalde. Bir de ayıptır söylemesi hazır döner ile pilav yedim. En sigara içirtenlerden yani… Tam insana en çok sigara isteten yemeklerle birlikte 72 saati tamamlamış oldum. Önceki gün 3 saatlik uykuyla durduğum için saat 22:30 gibi yattım. 7’de kalktım. Uykudan da biraz kazanmış oldum yani..:)

Bugün de sigarasız 4. günün derinliklerine doğru yol alıyoruz. Evet, artık saat değil gün cinsinden söyleyeceğim. Sigara içmeyeli epey oldu ya, hafiften şımarıyoruz ölçüm aralıklarını arttırarak…

Neyse; bugün sabah kahvaltıdan sonra her zamankinden daha çok bir sigara isteği geldi. Bıraktığım ilk günden bile fazlaydı neredeyse… Sanırım nikotin bittiği için vücut yeni ve kapsamlı bir alarm veriyor. Hani 3-5 gün arasında tamamen temizleniyormuş ya nikotin… Bu yüzden; her ne kadar uzmanlar sigarayı bıraktığınız ilk 3 güne dikkat dese de sonraki 4., 5. günlere dikkat asıl.. Gerçi 5 ay sonra bile hiç ummadığınız şekilde vurabiliyor sizi o illet ama neyse… Sigarayı bıraktığınız 4. ve 5. güne dikkat kesilmenizi tavsiye etmemin sebebi şu: Sisteminiz vücutta kalan son nikotinlerin de bitmesi ve 3 gündür hiçbir takviye olmaması sebebiyle her şeyi yeni yeni fark edecek ve deli gibi size sigara içirtmeye çalışacak.

Şu anda yağmurlu, rüzgarlı, küresel ısınmadan nasibini almış bir kış sabahı. Çayımı alıp sigara olmadan cama çıktım. Tertemiz havayı içime çekip çekip durdum. Bu tertemiz, insana mutluluk veren, soğuk ile yoğunlaşmış hava, hemen karşınızda doğa… Üstte mavi gökyüzü. Sabah da Facebookta’ta dolanırken bir İskandinav folk ezgisine denk geldim. O ilham, o yeşil, o tertemiz dünya… Sigara içmeyen, yeryüzünün bize bahşettiği temiz havayı ciğerlerinin derinliklerine kadar soluyan yeni birisi olarak adını koyamadığım o varlık hissiyatını doruklara kadar yaşadım. Algılarım ve duyularım, sigara içmeyinde beni bunları yazmaya zorlayacak kadar açıldı. Yazmasam o heyecan, o delilik içimde sürekli… Sigara çok kötü bir şey. Bu yüzyılda insanlığı zehirlemeye çalışan dünya elitistlerinin zihniyetine ait bir şey!… Doğa Ana, bir ve Doğa’nın tüm çocuklarının söz konusu olduğu, varlık duygusunu hissettiğiniz düzende sigaraya yer yok… Sigara, size stresli iş hayatını, yozlaşmış, kirlenmiş, katkı maddeli şehir yaşamını hatırlatır.

Diğer günlük yazılarına “Feyyaz’ın sigarayı bırakamama günlüğü” tıklayarak listelenmiş bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*