200 yaşındaki çam ağacı doğaseverlere sergileniyor

Afyon Sandıklı ilçesinde doğaseverleri ve doğa bilimleriyle uğraşmak isteyenleri ilgilendiren bir haberle karşınızdayız. İlçedeki 200 yıllık çam ağacının, nam-ı diğer Kasap Çamının bir doğal afet nedeniyle devrilmesi üzerine yetkililer ağacı muhafaza altına aldı. Doğaseverlerin incelemesi ve doğa turizmine katkıda bulunması için açık bir arazide sergilemeye başladı. Çam ağacı devrildi ama hala yıllara meydan okuyor.

Doğadan haberler bu kez Afyon’dan. Sorkun Köyü’nde bulunan bir afet sonrasında 1800’lerin başından beri orada bulunduğu tahmin edilen çam ağacı devrildi. Yaklaşık 30 metre boyunda ve 4 metre çapında olan ağaç; yetkililerin duyarlılığı sayesinde heba olmak ve unutulmak yerine bölgede bir kültür yaratacak şekilde doğaseverlerin beğenisine sunuldu.

Tokalı Kanyo’nunda gerçekleşen olay Sorkun eski Belediye Başkanı İlyas Arısoy’un önderliğinde gerçekleşti. Devrilen ağacı sergilenen yere taşıma çalışmalarını Arısoy bizzat şu açıklamalarla aktarıyor:

Bir afet oldu Akdağ’da. Kar yağdı. Elektrik telleri koptu. Kasap Çamı olarak bildiğimiz çam ağacı da devrildi. Sonra ne yaparız diye düşündük. Belediye meclisi olarak bunu Sorkun’a getirilmesi için gerekli irtibatları kurduk. Eskişehir’e parasını ödedik ve Sandıklı Taşıyıcılar Kooperatifi sayesinde Kasap Çamını buraya getirdik. Getirmek çok zor oldu. Eski yoldan 2 tane greyder ile ancak getirebildik.


Getirildikten sonra özel boyalarla ve ilaçlarla muhafaza altına alınan Kasap Çamı; devrik ama gururlu bir şekilde, sapasağlam yerinde durarak ilgililere sergilenmeye devam ediyor. Bu duyarlı çalışmalara zıt olarak; pek çok kez değerli Kasap Çamına zarar verecek girişimlerin de gerçekleştiğini belirten vatandaşlar, 200 yıllık dev çınarın insanlara karşı da korunması gerektiği hususunda yetkilileri uyarıyor.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*