24 Aralık 2017 saat 22:43-Sigarayı bıraktıktan sonra beslenme düzeniniz ‘kendiliğinden’ değişmeye başlıyor.

9. gün bitmek üzere… Ama ne bitmek… Büyük ölçüde telegram zihin kontrolü, yüzünden oldu. Ama sigarasızlık konusunda en zor günümdü… Bir de üzerine bugün hiçbir iş yapmadım. Dinlendim. Daha çok sigara içesim geldi… Hem arada sırada aklınıza geliyor, hem de sigara içmediğiniz zaman duygusal kalkanlarınız zayıflıyor, daha kolay etkileniyorsunuz. Anılara, ama hüzünlü ama neşeli düşüncelere daha içten tepkiler veriyorsunuz… Dolayısıyla; sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte normal, basit bir irade sorunuyla birlikte hatıralar, deniz, manzara, keyif gibi uyarıcı etkenlere de dikkat etmek gerek. Beynimiz çağrışım usülüyle çalışıyor bağımlılıklar konusunda. Mesela 3ay sigara içmiyorsun içmiyorsun, 3 ay sonra her zaman kafa dağıtmaya gittiğin bir meyhaneye falan gidiyorsun, direkt eliniz gidiyor o sigara paketine…

-Bu zor ve kasvetli, sıkıntılı günün psikolojik zorlayıcılığı dışında söylemem gereken şeyler şunlar:

-Sabah ciğerlerimde yoğun bir acı ile epey öksürdüm. Denemek için derin nefes aldım. Nefesim yarım kaldı ve öksürdüm. Ciğerler doğal hacmine doğru ilerlemeye devam ediyor. Ama dünya varmış ya, ne bu böyle yarım kapasiteyle çalışıyormuş sanki ciğerler sigara içerken…

-Arada sırada yemeklerden sonra normal bir istek geliyor ama bunları her zamanki gibi bastırıyorum.

Bir de hafta boyunca değişen önemli bir şey daha var:

-Önceden çok denebilecek şekilde yemek yerdim. Zaten serbest çalıştığım için uykum da düzensizdi. Sabahları öğlene doğru kalkardım. Yoğun bir kahvaltı, öğlen de tıka basa, akşam da epey yemekle beraber öğün aralarında sürekli atıştırırdım. Bunlara açıkçası pek dikkat etmez, hamur işi yoğunluklu da yerdim. Sigarayı bıraktığımdan beri sabah 5-6’da uyanıyorum. Normal saatlerde yemeklerimi yiyorum. Eskisine göre yediğimin yarısı kadar, ama çok daha besleyici yemeklerle günde 3 öğün gayet doyuyorum. Şu çok yiyip de kilo almayan obur tiplerdenimdir…:) İleride olabilecek olan iştah açılması hariç; sigara içmek insana anlamsız bir açlık, oburluk, yozlaşmışlık, çatlarcasına gerçekleştirilen anlamsız ve zararlı bir alışkanlık daha veriyormuş. Bütün o yemek alışkanlıkları bitti. Bilimsel tabirle vücudum metabolizmasını sanki hangi besinin sağlıklı olduğunu biliyormuş da bir hafızası varmış gibi kendi kendine düzenledi. İnsanın canı bildiğiniz domates salatalık çeker mi yahu, hamile kadınlar gibi aşerdim bildiğiniz… Spiritüalistler ise buna çakraların açılması derler sanırım. Vücudumdaki sirkülasyonu hissedebiliyorum sevgili dostlar..:)

-Terlediğiniz zaman terinizde en ufak bir koku olmuyor. Eğer terleyince aşırı koku saçıyorsanız, ayak kokusu gibi sorunlardan muzdaripseniz ve sigara kullanıyorsanız birincil sebep sigara arkadaşlar haberiniz ola. Dışarıya fabrika bacası gibi yaydığınız o koku, vücudunuzda dolaşan bir zehrin dışavurumu…:))

-Bir de son olarak su ihtiyacının neredeyse %90 azaldığını söylemeliyim. Sigara beni inanılmaz susatıyormuş. Sigara içerken ağzım dilim kuruduğu, bir de gerçekten susamış hissettiğim için 10-12 bardak su içiyorsun… Şimdi günde 3-4 bardak falan içiyorum. Sabahtan beri yemekler, çaylar, atıştırmalar derken vücut daha az su tükettiği için diğer sıvılarla alınan su da yetiyor sigarayı bırakınca.

-Sigara içtiğimiz zaman hem yemek hem su olarak daha fazla sarfiyat ihtiyacımız oluyor, her nedense yağlı, hamurlu gıdalara nefsimiz daha çok kayıyor, neden bilmiyorum ama çok önemli bir konu… Dolayısıyla sigara, metabolizmamızı zararlı tüketim yapacak ve umarsızca tüketecek şekilde etkiliyor…

Şimdilik böyle devam, hayırlısı bakalım. Dumansız, sigarasız hayatlar hepimize…

Sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen değişiklikleri, sigara isteğinin nasıl bastırıldığını ele aldığım tüm günlük yazılarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*