28 Aralık 2017 saat 11:34-Sigara isteğini bastırma yolları, nikotin yoksunluğuyla mücadele etme yolları üzerine..

Dün biraz yorulduğum için erkenden yattım. Fazla uyuyunca sigara isteğinin yarattığı o uyuşuk halden eser kalmamış bir şekilde uyandım. “Sigara isteği nasıl bastırılır?” diyenler için bir ipucu aslında bu, yorgunluk sigara isteğini arttırır. Hep böyle yorgun zamanlarımızda daha çok içeriz sigarayı değil mi? Vücudumuz yorgundur, canımız daha çok sigara ister. Yoruldukça içeriz, içtiğimiz için daha çok yoruluruz, sonra da yoruldukça daha çok içeriz mesai saatlerinde… Ya da psikolojikman bitik olup kronik yorgunluğumuz olduğu zaman da olur böyle şeyler… Neyse; bu sabah gelen tipik bir saniyelik sigara isteği dışında bir değişiklik olmadı. Nikotin yoksunluğu çok fazla yok ama sigarsızlığın yarattığı o hafiften melül hali halen hissediyorum…:)

Fakat dün fazladan 1 tane aldığım puroyu yine yarısına kadar içtim, yanında bir de Nescafe denedim. Saat 10 sularında elimdeki son tütün mamülünü de öyle denemiş oldum. Daha önce kahveyle puroyu hiç bir arada denememiştim. Çok çok iyi oluyormuş. Demek ki pahalı purolardan alsam daha da iyi olacak. Öhömmm, neyse…

Burada aldığım yeni bir karar neticesinde aktarmam gereken bir şey var: Sigarayı bıraktığımdan beri sadece ve sadece arkadaşlarımla derin muhabbetler yaparken iki kere puro aldım ve içtim. Şu tekellerden tanesi 5 liraya satılanlardan. Daha önce belirttiğim gibi kendime yerine göre böyle şeyler yapma serbestisi koymuştum..:)

Özellikle felsefe, politika, yaratılış, evrim, bilim, zihin kontrolü gibi düşünsel şeyler konuşurken beyniniz hem o el alışkanlığı, o duman altı tablosu, hem de nikotin isteği konusunda bayağı bayağı ağlıyor… Fakat purodan iki üç nefesi ciğerinize çekmeden beyninize gönderdiğiniz için hemen susuyor ve o istek geçiyor. Sigaradaki baş dönmesi, el titremesi, bitkinlik, koku gibi belirtilerin hiçbiri olmuyor. Dolayısıyla; “sigara isteği nasıl bastırılır?” diye soruyorsanız eğer böyle bir yöntem deneyebilirsiniz. Eğer böyle yatıştırıcı önlemler olmadan yapamam diyorsanız; iki üç günde bir puro içmeniz hem sizi sigaraya özel etkilerden koruyacak, hem nikotin noksunluğunu terbiye edecek, hem de tekrar başlamanızı engelleyecektir. Aman dikkat, tanesi 5 liradır, bir de sigara gibi 2 saat çalıştıktan sonra teneffüste sigara içer gibi içilmez…

Kısacası puro için “Yetmez ama evet.” diyebilirsiniz..:) Tercih sizin… Ayrıca kim bilir; puro biraz daha elit işi olduğu için sonuçta; severseniz puroyu bir hobi olarak, kültürlenirseniz bu konuda, sigara kokusundan uzak, böyle kakao, çeşitli aromalar falan kokan bir klasınız dahi olabilir…:)

Fakat o son kalan puroyu da kahveyle içtikten sonra bir karar aldım. Hiçbir yatıştırıcıya artık ihtiyaç duymamaya çalışacağım. Hangi versiyon olursa olsun tütün mamüllerinden tamamen nefret etmiş ve gereksizliğini ciğerlerim, ellerim, beynim ve tüm benliğimle hissetmiş, fark etmiş bulunuyorum. Kahve de aynı şekilde 1-2 ayda bir içmek istediğim bir içecek artık… Bundan sonra fikirleri, düşünceleri, muhabbetleri puro dahi olmadan, ellerimin boş olmasına ve ağzımdan duman çıkmamasına alışarak yapacağım..:))

Zaten sigara gibi pratik bir şey olmadığı için bir yerden sonra kullanması zulüm veriyor. Kendimle ilgili yaptığım önemli bir tespit olarak da: Puro gibi, pipo gibi, daha nadir, daha zahmetli zevklerin insanı değilim. O elit zevkler; yok efendim bir şey içmenin adabıymış, bir şey yakmanın raconuymuş… Onlar yok ben de… Yak gitsin işte, ye gitsin işte… Böyleyim ben… Zihnimde ve eylemlerimde entellektüellikten, dünyanın dört bir yanından en iyi hammaddelerin toplanmasıyla elde edilen burjuvazi klasından uzak bir hiperaktiflik, bir basitlik var… Sadece temiz hava, huzur, doğa ve yeşil isteyen bir barbarın tekiyim..:DD Daha önce kendime tanıdığım serbestliği daraltarak 15 gün, 1 ay, 2 ayda bir biramı, votkamı ya da rakımı alacak, sadece o akşam sigara içecek ve ertesi sabah aklımdan dahi geçirmeyeceğim.

-Sigara bağımlılığından kurtulma sürecinin ve sigarayı bıraktıktan sonra vücudumda meydana gelen değişikliklerin gözlemine dönecek olursak daha öncesinde sürekli ertelediğim, üşendiğim, sonra alırım, sonra giderim, sonra izlerim, sonra yaparım dediğim şeyleri hemen yapmaya başladım. Karşıma çıkan yeni şeyler, yeni işler, yeni tatlar, yeni mekanlar eskisi kadar gözümü korkutmamaya başladı. Sadece “Bu neymiş ya, ver bakayım bir tane.” diyorum ve deniyorum. Bir de işin ilginç yanı; bir sürü angarya işi arka arkaya yapmış oluyorum sadece yarım saat geçmiş oluyor. Sigara içerken angaryaları erteleyip ana işi yapmış olsam sadece tam 50 dakika geçmiş olurdu aynı çabayla…:D

Sanırım beynim nikotin isteğine bağlı olarak kendini ayırdığı 1-2 saatlik blokları ortadan kaldırıyor yavaş yavaş. Daha önce sigarayı bırakan herkesin aynı şeyi söylediğini gördüm. Uzak mesafeler, uzak bir yerdeki bir etkinlik, sergi, vs. aniden dışarı çıkmalar, kısaca spontane davranışlar sigarayı bırakanlar için artık çok kolay oluyor.

-Öğleden sonrası biraz yağlı yemek, biraz zihin kontrolünün etkisiyle çok zor geçti. Ama toparladım. Akşam düşüncelere dalınca da gelen anlık nikotin noksunluğu dışında pek sorun olmadı.

-Ayrıca; bir hafta önce öksürmeye başladım. Ciğerlerim sabah uyanınca ağrıyor falan demiştim. O belirtiler 9. ve 10. günden sonra aniden kesildi. Artık henüz spora başlamadığım için mi yoksa ciğerlerde o kadar birikme olmadığı için mi bilemem…

Diğer günlük yazıları için buraya tıklayabilir ve liste olarak ulaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*