Agamemnon’un askerlerinin keşfedilmeyi bekleyen şehri: Pygela

Sevgili yer-su okurları;

Sizlere hem gidip bizzat gördüğümüz doğal harikaların, hem de gezilip görülmüş fakat henüz bizzat keşfetme şerefine erişemediğimiz doğa turizmi mekanlarının hakkında yapılmış yorumların derlemesini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da başlıktan az çok tahmin edeceğiniz gibi Argos Devleti’nin hüküm sürdüğü topraklar olan Ege Bölgesi’ndeki bir ekoturizm mekanından bahsedeceğiz. Aslına bakarsanız bu mekan  ekoturizmin doğal yaşamı gözlemleme ve yeşil ağırlıklı temasından çok tarihi bir dokuya sahip. Fakat yine de çevresindeki doğal etkenler ve taa şehrin temellerinin atılmasından beri sahip olduğu bozulmamış, bakir doğası sayesinde sizlere sunacağımız keşfedilmeyi bekleyen yerler kategorisine dahil ettik. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz: Zaman zaman İstanbul’un strestli ve beton dolu yaşantısına aldanıp Türkiye’deki doğal güzelliklerin tamamen yerle bir olduğunu, doğal yaşam adına hiçbir şey kalmadığını düşünsek de; İstanbul çevresinden çıktığınız anda yurdumuzun birbirinden güzel doğal harikalarla dolu olduğunu ve yaşamak için birbirinden güzel seçenekler olduğunu fark ediyorsunuz.

Şimdi; konumuz olan Pygela Antik Şehri ve çevresinde bulunan doğal güzelliklerden bahsedelim:

Pygela nedir?

Efendim Pygela; Aydın şehrimizin Kuşadası ilçe merkezinin yaklaşık 3 km kuzeyinde bulunan bir antik şehirdir. Antik şehirler açısından bir cennet konumunda olan Ege Bölgesinde Pygela; diğerlerinden pek çok yönüyle ayrılmaktadır. Şöyle bir hikayesini inceleyecek olursak şehrin neden özel bir konuma sahip olduğu rahatça anlaşılır, hem tarihi önemi hem de doğa turizmi açısından:

  • Her şeyden önce Pygela; tarihte bilinen ilk sağlık şehridir. Evet; sadece sağlık ve rehabilistasyon amacıyla kurulmuş ve gelen sakinlerin de genelde savaşta yaralanıp tedavi olması gereken askerlerden oluştuğu bir kenttir.
  • Aynı şekilde Pygela; sakinlerinin tedavi olması gereken askerlerden oluştuğu gibi yine askerler tarafından kurulmuş ve tamamen sağlık konseptine göre inşa edilmiş küçük bir şehirdi.
  • Böyle olmasının sebebi ise hikayesinde saklı: Yaklaşık 10 yıl süren Truva Savaşı; her iki tarafın katılımcılarını fena halde yıpratır. Askerlerin zamanla moralinin bozulması ve motivasyonunun düşmesi üzerine Argos Kralı Agamemnon; çareyi ordunun moralini yükseltecek bir şehir inşa etmekte bulur: Pygela.. Sağlık kenti olarak kurulan bölgeye savaşta yaralanan ve isteğini kaybeden askerler gönderilerek burada tedavi edilirdi. Öyle ki; sahip olunan tıbbi imkanların yanı sıra yörede bulunan şifalı suların, otların ve bitkilerin de askerleri daha hızlı iyileştirdiğine inanılırdı.

 

Pygela nerede?

Yazının başında da belirtmiştik ama tam yerini de belirtelim: Pygela; Aydın şehrinin Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır ve ilçe merkezinin 3 km kadar kuzeyindedir. Yüzölçümü olarak küçük sayılabilecek bir antik şehirdir.

Pygela’da tatil ve konaklama imkanları 

Gittiğiniz zaman vaktinizi değerlendirebileceğiniz pek çok fırsat mevcuttur. Antik şehirde rastlayacağınız birbirinden büyüleyici şehir kalıntılarından; binlerce yıl önce oralarda yaşamakta olan insanlardan arta kalan yıkıntılardan bahsetmeye bile gerek yok… Gidenlerin yorumlarına göre; şehre ait pek çok bina, yerleşim ve ibadethane kalıntısı gayet seçilebilir ve incelenebilir durumda… Aynı zamanda bölgede bazıları yeni, bazıları restorasyon yöntemiyle yapılan konaklama tesisleri sayesinde birçok restoranda oturup yemeğinizi yiyebilir, eğlenebilir, çevrede bulunan mütevazı konaklama tesislerinde de gecelerinizi geçirebilirsiniz.

Bölgeye yakın bir konumda bulunan Pygela Plajı’nda da tarihi ve doğal dokunun yanı sıra denizin tadını da çıkarabilir; doğa turizmi temasıyla yola çıktığınız tatilinizi her imkandan yararlanarak mükemmel bir şekilde tamamlarsanız.


Evet sevgili okurlar; kolayca ulaşabileceğiniz Pygela Antik Şehrinin tarihi ve doğal dokusu hakkında sizlere verebileceğimiz genel bilgiler bunlardır. Sizler de ekoturizm bazında Pygela hakkında yorum yapmak ve daha spesifik bilgiler vermek isterseniz; yorum kısmından gönül rahatlığıyla paylaşabilir; fikirlerinizi onlarca insana ulaştırabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*