Ahşap geri dönüşümü nasıl yapılır? İşlem sırası nedir?

Ahşap; mobilyacılıktan marangozluğa ve hatta kısmen inşaata kadar birçok sektörde kullanılan, barınmadan dekorasyona kadar insanlığa pek çok faydası olan bir materyaldir.

Geri dönüşüm kategorisinde böyle bir başlığı gördüğünüz zaman belki şaşırabilirsiniz. Çünkü; genelde plastik, ekektronik gibi çevreye yüksek zarar potansiyeli taşıyan maddeleri veya kağıt geri dönüşümü gibi klasikleşmiş çeşitleri görmeye alışmışızdır. Peki ya ahşap? Onun da geri dönüşümü sağlanıp tekrardan ekonomiye kazandırılması mümkün müdür? Evet!… Hem de sanılandan çok daha büyük yararları vardır.

Biraz daha ayrıntılarına inecek olursak ahşap geri dönüşümünü şu iki başlık altında inceleyebiliriz:

Ahşap geri dönüşümünün faydaları nelerdir?

-Hepsinden önce israf edilmemiş, tekrar kullanılmak üzere değerlendirilen her bir ahşap; gelecekte birçok ağacın kesilmesini doğrudan koruması demektir. Çünkü arada herhangi bir dönüşüm, vs. yoktur. Ahşap; direkt olarak ağaçtan elde edilir.

İlgili bir yazı: Demir geri dönüşümü nasıl yapılır?

-Birincil kullanımdan artan parçaların, suntaların veya talaşların kullanılması; ev eşyalarının ve diğer aksesuarların daha uygun bütçede olmasını sağlayacaktır. Bu durum da herkesin evini istediği gibi dekore etmesini kolaylaştıracaktır.

geri dönüştürülmeyi bekleyen ahşaplar
geri dönüştürülmeyi bekleyen ahşaplar

-Hem üreten hem tüketen için bir maliyet azalmasının meydana gelmesi halinde geri dönüşüme olan “kendiliğinden teşvik” artacak; bu da sektördeki ar-ge imkanlarının önünü açacaktır.

Ahşap geri dönüşümünde dikkat edilmesi gerekenler

-En önemli unsur; geri dönüştürülmek istenen ahşabın herhangi bir kimyasalla veya yapısının bozulmasına sebep olacak herhangi bir maddeyle karışmamış olmasıdır. Aksi durum ekonomik açıdan kayba sebep olmasının yanında sağlığa bile zararlı olabilir.

-Bir diğer husus da söz konusu ahşap atığının ikincil kullanıma uygun olmasıdır. Kullanıldığı yapıda görevini yerine getiremeyecek, tozlaşmış, yapısı bozulmuş, vs. malzemenin kullanılması maddiyat ve kalite açısından yarardan çok zarar getirecektir.

Ahşap nasıl geri dönüştürülür?

Toplanan atıkların geri dönüşümü sırasında karşılaşılan asıl zorluk; ahşabın diğer atıklardan ayrılıp saf olarak dönüşüme katılmasının sağlanmasıdır. Bundan sonrası zaten birçok geri dönüşüm prosedürüne benzer bir şekilde ilerlemektedir. Ama bu basamakları iki madde halinde sıralayacak olursak ahşap geri dönüşümünün aşamaları şu şekildedir:

-Çöplerden, üretim tesislerindeki artıklarından ahşap malzemeler toplanır ve ilgili geri dönüşüm tesisine getirilir.

-Bu tesiste; ahşapların arasında bulunan irili ufaklı yabancı maddelerin ayrıştırılması için atıklar sensörlü makineden geçirilir. Böylece geri dönüşüme katılması olabildiğince saf materyal elde edilir.

Okuyabilirsiniz: Geri dönüşüm nedir? Nerelerde kullanılır?

-Depolanan ahşaplar uygun boyutlara küçültüldükten ve gereken şekle sokulduktan sonra yeni üretimlerin yapısına katılır ve ekonomiye kazandırılmış olur. Bu aşamada tabii ki ahşabın sağlamlığı ve çeşidine göre hangi endüstride kullanılacağına önceden karar verilir.

Aşağıda ahşap geri dönüşümünü görsel olarak öğrenebileceğiniz bir video mevcut. Çalışanların maruz kaldıkları toza bakacak olursak sağlam bir İSG şart… Sonraki geri dönüşüm yazılarında görüşmek dileğiyle; sağlıcakla kalın…

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*