Akdeniz’in gülü Isparta’da doğa turizmi

Isparta; Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde bulunan, dağları, milli parkları ve diğer pek çok doğal mekanı ile doğa turizmi tutkunlarını kendine çeken güzide illerimizden biridir. Öncesinde de pek çok el değmemiş alanı ve doğal güzellikleriyle de çevre ziyaretçilerin epey ilgisini çeken bu mütevazı şehir; günümüzde doğa turizmine ve sürdürülebilirliğe göre restore edilen bölgeleri sayesinde tüm Türkiye’ye ve yurt dışına yönelik de reklamcılık imkanı kazanmıştır.

Turistik bölgeleri dışında gül yetiştiriciliği ve Türkiye’nin en güzel gülleri, halı dokumacılığı ile de gayet iyi bildiğimiz bu ilimiz; doğa turizmi yönünden nasıl imkanlara sahiptir? Seyahat edenler vakitlerini nasıl hoş geçirebilirler? Kısa bir incelemesini yapalım:

Isparta nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nin denize kıyısı olmayan iç kesimlerinde; batısıyla merkezi arasında, en büyük ilimiz Konya’nın güneybatı tarafında kalan Isparta; bol yeşillikli, doğada hoş vakit geçinebileceğiniz mekanlarla bir gelişmiş şehrin imkanlarını bir arada bulunduran yapıdadır.

Isparta’nın kendi doğal miraslarının yanında buraya gelen ziyaretçiler Antalya basta olmak üzere pek çok çevre ile ve hatta Ege Bölgesi’ndeki tatil mekanlarına dahi geçiş yapabilirler.

Yazımızın konusu gereği Isparta’nın sahip olduğu imkanlara dönersek; bu güzel ilimizin sınırları dahilinde doğa turizminin pek çok şeklini icra edebilir, birçok doğa sporu için de uygun mekanlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Isparta’da doğa turizmi imkanları

Turizm ve doğal aktivite imkanları açısından bu kadar zengin olmasını Isparta, dağlık bir bölgede olmasına ve mağaraları, gölleri bol; engebeli bir bölgede kurulmasına borçludur. Sahip olduğu doğal imkanlar düşünüldüğünde Isparta; henüz doğa turizmi potansiyelinin çok küçük bir kısmını değerlendirmiştir ve ilimizi bu alanda ileri taşıyacak pek çok imkan mevcuttur.

Gittiğiniz zaman bulunabileceğiniz turizm faaliyetlerine göz atarsak, özellikle dağcılık ve mağaracılık dikkati çekmektedir. Davraz, Barla, Dedegöl, Akdağ, Sar Dağı, Bozburin, Eğirdir Sivrisi gibi dağlarda orta seviye dağcılık faaliyetlerinde bulunabilir ve bölgenin eşsiz doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Senirce, Bayat, Eğirdir, Sakal Tepesi, Kızıldağ ve yine Davraz olmak üzere pek çok yerde de yamaç paraşütçülüğü yapabilir; göller yöresinin yakınında bulunmanız halinde çifte tatil gibi bir fırsata erişebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi burada; Türkiye’nin pek çok tatil yöresiyle kıyaslanamayacak imkanlarla mağaracılık yapma, ülkemizde bulunan pek çok mağarayı keşfetme şansınız olacaktır. Çünkü Isparta; bulunduğu konum itibariyle Orta Toros Bölgesi’nin güneyinde yer almaktadır ve mağara oluşumunun doruklarda olduğu bir alanda kuruludur.

Sonradan var edilen imkanlar neticesinde Isparta’da su sporları yapabilir, Gölcük Tabiat ve Şakirağaç Kızıldağ Milli Parkları başta olmak üzere pek çok milli parkta vakit geçirebilirsiniz.

Son olarak; yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız dağlık yapısının bir getirisi olarak Isparta; kış turizminin de yaygın olduğu ve rahatça kış tatilinizi yapabileceğiniz bir ilimizdir.


Isparta ile ilgili belirtmek istediklerinizi yorum kısmından yazabilir veya sitemize yazar olarak katılmak suretiyle önerilerinizi sunabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*