Albert Howard kimdir? Hayatı ve organik tarım ile ilgili çalışmaları

İngiliz asıllı bir botanikçi, organik tarım gönüllüsü olan ve “Sir” unvanı bulunan Sir Howard; organik tarımın dünya çapında yayılması ve uluslararası kamuoyunda kabul görmesi için çok önemli çalışmalarda bulunmuş bir bilim insanıdır.

Hatta önemli olmasının yanı sıra Albert Howard’ın ortganik tarım konusunda dünyada ilk somut çalışmaları ortaya çıkaran kişi olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü 1910 yılında yayınladığı “Tarımsal Vasiyetname”, bu konuda yazılmış ilk yazılı bildiridir. Howard’ın bu eserinden ve organik tarımın tarihçesinden ayrıntılı bir şekilde bahsetmiştik. Bağlantıya tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

Doğumu ve ilköğrenim yılları

1873’te çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Howard; İngiltere’nin Shropshire şehrinin Bishop’s Castle bölgesinde doğmuştur.

Tarımı ve çiftçiliği yakından tanıyan bir aileden-bölgeden gelmesi; Howard’ın gelecek yıllardaki organik tarım çalışmaları açısından epey etkili olmuştur. Ama babası Richard Howard’dan farklı olarak onun tercihi; içinde yetiştiği bu kültürü daha çok akademik kariyerle pekiştirmek ve bilimsel çalışmalar yapmak olmuştur.

Eğitim hayatına “Wrekin College” ismindeki yerel bir okulda başladıktan sonra 1896 yılında Cambridge Üniversitesi’nden Doğa Bilimleri almış; 1897’de de aynı okuldan “Tarım Bölümü”nün de diplomasını alarak gelecek yıllarda edineceği uzmanlıklar için gerekli temeli oluşturmuştur.

Bu temel eğitimden sonra Albert Howard’ın kariyer tercihi öğretmenlik ve araştırmacılıktan yana olmuş; 1899’da Harrison Koleji’nde tarım öğretmeni olarak bu kariyerine başlamıştır.

Sir Howard Hindistan’a gidiyor

1905 yılına kadar farklı okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra Albert Howard’ın yolu Hindistan’a düşmüş; 1924’e kadar, yani tam 19 yıl burada İmparatorluk Botanikçisi olarak görev yapmıştır.

1924’te yine Hindistan’da Bitki Sanayi Enstitüsü Müdürlüğüne terfi etmiş, 1931’e kadar burada çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. 1905-31 arasını kapsayan bu Hindistan macerası boyunca Albert Howard; çalışmalarından dolayı pek çok kuruluş/cemiyetten ödül kazanmış ve başarılı bir bilim adamı olarak kendini ıspatlamıştır. En sonunda 1934 yılında bizzat İngiliz Kraliyeti’nden şövalyelik nişanı almış ve Sir Albert Howard olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Organik tarım ile ilgili çalışmaları

Kariyerinin neredeyse tamamını Hindistan’da geçiren Howard; hem bilimsel hem de özel hayatını burada şekillendirmiş ve araştırmalarına devam etmiştir.

Bürokratik görevlerinin yanı sıra Sir Albert burada Hintlilerin geleneksel tarım usülleriyle kendi modern/organik tarım araştırmalarının sentezleneceği yöntemler üzerinde çalışmıştır. “Indore metodu” olarak da resmi literatürde geçen bu sistemde; geleneksel tarımın verimli ve kullanışlı yönlerine bir zarar verilmeden organik tarım tekniklerinin, sağlıklı ürün yetiştirme kurallarının eklenmesi esas alınmıştır. Uzun soluklu bu çalışma Albert Howard’a organik tarımı geliştirebilmesi adına önemli katkılar sağlamış; o da bütün verileri kitaplaştırarak akademik kariyerindeki dönüm noktalarını gerçekleştirmiştir.

1910 yılında daha çok bir bildiri niteliğinde yayınlanan “Tarımsal Vasiyetname” dışında Sir Albert’in organik tarımla ilgili profesyonel yayınlarından başlıcaları şunlardır:

-The Waste Products of Agriculture (1931)

-An Agricultural Testament (1940)

-Farming and Gardening for Health or Disease (1945)

-The Soil and Health: A Study of Organic Agriculture (1947)

1947
1947’de yayınlanan kitabının bir baskısı

Bütün bu çalışmaları esnasında Albert Howard; 1905 yılında çalışma arkadaşı olan Gabrielle Matthaei ile evlenmiştir. 1930 yılında Gabrielle’in ölümünden sonra ise onun kardeşi Louise ile evlenmiş, kendisinin vefatına kadar Louise ile evli kalmıştır.

Organik tarımla ilgili sonraki kuşaklara yol gösterecek devrim niteliğindeki araştırmalarını miras bırakan Howard; 1947 yılında, Londra’da, 73 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*