Antik çağlardan kalma bir Rum köyü: Trilye

Tarihi yapılar eşliğinde doğanın sakin ve huzurlu havasını arayanlar için Marmara Bölgesi’nin bir diğer incisiyle karşınızdayız: Trilye…

Bursa’nın Mudanya ilçesinde bulunan bu şirin mi şirin belde; kırmızı kiremitli nostaljik evleri, her adımında tarihten bir anıyı bulacağınız sokakları ve Marmara Denizi’ne olan kıyısı ile son yıllarda turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Beldenin ismi de eski halkının kökeni gereği Rumca: En çok kabul göre iki rivayete göre Trilye; ya “3 aziz” anlamına gelen bir kelimedir ve belde ismini burada yaşayan azizlerle ilgili bir hikayeden almıştır. Ya da Rumca’da barbunya balığı anlamına gelen “trigliya” kelimesinden türemiştir. Eski yerlilerin önemli geçim kaynaklarından birinin balıkçılık olduğu düşünülürse bu görüşün de haklı olma ihtimali vardır.

Ama isminin Rumca’dan gelmesi sizi yanıltmasın. Trilye; antik çağlardan beri insanların yerleşim için tercih ettiği bir bölge olmuş. Bizans mı dersiniz, Roma mı dersiniz. Hatta ondan önce Traklar ve Misyalılar döneminde bile Trilye’nin bir yerleşim yeri olduğu tespit edilmiştir.

Yakın tarihe kadar beldenin nüfusunun %98-99 kadarı Rum olsa da zamanla yaşanan göçler sonucundan bölgede hiç Rum kalmamış ve artık yerliler tamamen Türklerden oluşmuş. Hatta 1963’te ismi “Zeytinbağı” şeklinde değiştirilse de bu ismin tutmaması üzerine 2011’de tekrar “Trilye” ismi kullanılmaya başlanmış.

Trilye’de nasıl bir tatil geçireceğinize gelirsek; bölgede tarihi ve otantik yapılar eşliğinde doğanın tadını doyasıya çıkaracağınızı söyleyebilirsiniz. Doğa turizmine katkıda bulunması ve tarihi dokunun bozulmaması açısından; konaklanılan oteller de öyle fazla şaşalı ve abartılı değil. Fakat deniz manzarası, sakin ve dingin atmosferi, tüm temel ihtiyaçlarınızın elinizin altında olması sayesinde tüm yılın çalışma yorgunluğunu üzerinizden atacağınız kesin.

Bu konaklama imkanlarıyla beraber Trilye; yürüyerek ve her detayına dikkat ederek gezseniz bile sadece bir gününüzü alacak küçük bir beldedir. Bu yüzden sanat tarihi, arkeoloji gibi konulara da meraklıysanız tatilinizden büyük keyif alacağınıza şüpheniz olmasın. Söz konusu tarihi yapılar arasında Fatih Camii/Büyük Kilise, Kemerli Kilise, Dündar Evi, aş Mektep, Medikion Manastırı ve Osmanlı Hamamı gibi çok önemli yapılar bulunduğunu da söylemeliyim.

Ayrıca “Trilye zeytini” başta olmak üzere balık restoranları, manzaralı çay bahçeleri eşliğinde bölgedeki birçok yöresel lezzeti de tatmanız mümkün.

Marmara Bölgesi’nin ve tarihi ve nostaljik beldesiyle ilgili sizin görüşleriniz ve belirtmek istedikleriniz nelerdir? Fikirlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Trackback / Pingback

  1. Kamp ve yayla tutkunları için Bursa’dan bir cennet: Kocayayla | YER-SU

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*