ATV sporu nedir? Nasıl yapılır?

Hepimiz o üstü açık, dört tekerlekli, sıra dışı bir görünümü olan araçlardan görmüşüzdür. Yoldan bir geçince zaten bütün dikkatleri üzerlerine çekerler. Herkes bakakalır. İşte biraz çocuk bisikletini andıran o araçlar, ATV’nin ta kendisidir. Bilmiyorum ama bana öyle geliyor, size de onu çağrıştırmıyor mu?..:)

Mesela örnek bir ATV aracını aşağıda görebilirsiniz:

ATV; İngilizce “All Terrain Vehicle” isminin kısaltmasından gelmektedir. İsmi de bize aracın yapılış amacını çağrıştırır zaten. Bu araçlar; tüm arazi koşullarına ve hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Üstü açıktır, sürücü kötü hava koşullarında önlem almazsa etkilenebilir ama araç çalışmaya devam eder. Yani özel yapılmış pistlerle düzenlenen özel yarışlar için tasarlanan arabalar gibi hanım evladı değillerdir. ATV’ler candır..:)

Peki yollarda da gördüğümüz bu ATV’lerin doğa sporlarıyla ne alakası var? Az önce yollarda görebildiğimizi söylemiştik. Mesela bir ralli arabasını ya da Formula 1 arabasını trafikte göremeyiz değil mi? Bu olayın sebebi de basit.. ATV’ler ilk olarak zorlu arazi koşullarında kolay yol alabilen pratik bir araç yaratmak için tasarlanmıştır. Sonraları beklenenden çok beğeni toplamıştır ve insanlar eğlence amacıyla da kullanmaya başlamışlardır. Şimdilerde hem arazi yarışları, hem keyifli doğa gezileri hem de olağan şehir için trafik için kullanılabilen araçlardır ATV’ler…

ATV’lerin tarihçesi

İlk ATV’lerin üretimi klasik otomobillerden çok çok sonradır. 1950’li yıllarda başlayan yeni fikirler, üretilen prototipler ve ön çalışmalar sonucunda 1960’larda ATV araçlarının üretimi başlamıştır.

Bu dönemde dar bir zümre tarafından sevilen ve kullanılmaya başlayan ilk araçların piyasaya sürülmesinde Suzuki, Yamaha, Honda gibi Japon otomotiv devlerinin emeği büyüktür.

Sonraki yıllar boyunca ATV’lerin gelişimi düz bir şekilde devam etmiştir. Ayrıca sadece kişisel kullanım için değil, askeri alanda ve çeşitli arazi koşullarına dayanıklılık gerektiren alanlarda da kullanımı yaygınlaşmıştır. Ta ki 1980’li yıllara kadar…

ATV sporu ne zaman başladı?

Çünkü 1980’li yıllar ATV araçlarıyla resmi yarışların düzenlenmeye başladığı yıllardır. Tarihte ilk sportif ATV müsabakaları 1980 yılında Amerika’da başlamıştır. Böylece ATV üreticileri için yeni bir sektör doğmuş ve araçların gelişimi için geniş bir saha bulunmuştur.

Önceleri küçük yerel turnuvalar olarak düzenlenen ATV yarışları, 2006 yılında CMR’nin kurulmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Daha düzenli bir şekilde gerçekleştirilen müsabakalarla beraber dünyada daha çok tanınmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Türkiye’de ATV sporu

1960’larda ilk modelleri üretilip yarışları 1980 gibi erken bir tarihte başlasa da ATV; Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra tanınmaya başlanmıştır. Aradan geçen 17 yıl boyunca tabii ki bu sektörde ilerleme kaydedilmiştir ama Türkiye’de ATV’lerin kullanımı daha çok turistik geziler, doğa turları gibi amaçlarla sınırlıdır.

Günümüzde devletin ATV’lerin ithalatına ve kullanımına yönelik sağladığı kolaylıklar artmıştır. Turistik bir iş kurmak isteyenler ya da adrenalin dolu kendi maceralarını yaşamak isteyenler ATV fiyatları hakkında şöyle bir araştırma yapabilirler.


Müsabakalar ve şahsi kullanım birlikte olmak üzere ATV’ler, günümüzde zorlu doğa koşullarının doyasıya keyfini çıkarabileceğiniz araçlardan biridir.

Sizler de ATV araçları ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir, yorumlarınızla okuyucularımızı daha fazla aydınlatabilirsiniz. Aşağıda ATV sporuyla ilgili bir video da koyduk. Şimdilik hoşça kalıın..:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*