Avcılık sporu nedir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dağcılık, trekking, kampçılık gibi uzun soluklu ve doğaya kaçış niteliğindeki branşlardan sonra bugün özellikle erkekler tarafından son derece ilgi çekici bulunan bir doğa sporu ile karşınızdayız: Avcılık.

Her doğa sporunda olduğu gibi avcılıkta da insanoğlunun geçmişte mecburen yaptığı şeyleri bugün hobi haline getirdiği bir tabloyla karşı karşıyayız. Tahmin etmek ise son derece basit: Yerleşik hayata geçmeden önce avcı-toplayıcılıkla hayatta kalan ve göçebe yaşam süren insanoğlu; bu hayatta kalma mekanizması gereği doğadaki diğer canlılara yönelik çeşitli avlanma becerileri geliştirmiştir. Genel olarak erkek bireylerin geliştirdiği bu avcılık becerileri tarım ve sanayi toplum yapısına geçilmesiyle beraber unutulsa da; doğadan kopamayan ve usülüne göre avlanarak hobilerini gerçekleştirmek isteyen doğaseverler tarafından spor haline getirilmiştir. Belki de avcılığın erkeklerin daha çok ilgi duyduğu bir doğa sporu olmasının sebebi de genlerimizde geçmişten taşıdığımız bu hatıralardır.

Avcılık hakkında kısaca bilgi

Genel bir tanım yapacak olursak avcılığı “İzin verilen mevsimler ve usüller çerçevesinde kuş, balık, vahi hayvanlar gibi canlıların spor veya yemek amacıyla avlanması” olarak tanımlayabiliriz.

Avcılık sporunda dikkat edilmesi gereken noktalar ise aslında yukarıdaki tanımda saklıdır. Ama kısa maddeler halinde yazacak olursak:

  1. Avcılık yapacak kişinin mutlaka gerekli eğitimlerden geçerek sertifikaları elde etmiş olması ve avcılık malzemeleri, silah kullanma gibi konularda yeterince bilgili olması gereklidir.
  2. Avcılık kesinlikle av hayvanlarının çeşidine göre belirlenen zaman diliminde ve usülüne göre yapılmalıdır. Usülsüz avlanmaya karşı gereken duyarlılığı göstermek herkesin doğaya karşı sorumluluğudur.
  3. Avcılığın körü körüne bir öldürme sporu olmadığı; doğaya ve vahşi hayata saygı çerçevesinde, tıpkı göçebe toplumların değer yargılarında olduğu gibi doğaya verdiği nimetlerden dolayı teşekkür edercesine yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Avcılık kanunları hakkında

Ülkemizde avcılık; 1937’de yürürlüğe giren 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre yapılmaktadır. Bu yasaya göre toplanan bir Merkez Av Komisyonu; av sezonu, av hayvanları gibi kriterleri belirler.

Değişmeyen bir sınıflandırmaya göre ise av hayvanları üç ana kategoriye ayrılmaktadır:

  1. Bıldırcın, kaya güvercini, tahtalı ve üveyik
  2. Keklik, kum kekliği, kıkırlık, bağırtla, tavşan
  3. Tilki, ördekgiller, kazgiller, sakarmeke, kızkuşu, sansar, su çullukları, karatavuk, bekasin
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*