Çevreci Meslekler Serisi/Bağcılık Bölümü mezunları ne kadar kazanır?

Çevreci Meslekler arasından en çarpıcı olanlarından birinin tanıtımıyla serimize devam ediyoruz sevgili Yer-Su okurları: Bağcılık. Bu bölümde 2 yıllık bir ön lisans programı olan bağcılığın getirisine, bağcılık teknikeri olup da iş hayatına atılan birinin ne kadar kazanabileceğine değineceğiz. Daha önceki yazılarımızda Bağcılık Bölümünün tanımına, hakkındaki genel bilgilere, ders içeriklerine, iş imkanlarına ve çalışma olanaklarına son derece ayrıntılı bir şekilde değinmiştik. Bu yazıya devam etmeden önce onları da okumak isteyebilirsiniz. O zaman hemen aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

Bir de; biliyorsunuz ki bağcılık, diğer yeşil meslekler gibi ekolojik ve doğa odaklı değildir. Yani mesela yenilenebilir enerji veya organik tarım ile ilgili bölümler tamamiyle yeni nesil, sürsürülebilirliğe odaklanan mesleklerdir. Fakat bağcılık da büyük ölçüde doğayla iç içe olan bir meslektir ve çalışma alanı itibariyle çevre sağlığı, gıda standartları, daha doğal ürünler, vs. prensipler yönünden çok önemli bir doğal meslektir. Eğer ki çevreci, yeşil, sürdürülebilir prensiplere dayanan ve doğayla iç içe olan tüm mesleklere odaklanmak isterseniz hemen kategorimizi açabilir ve tüm yeşil meslekler hakkında bilgi edinebilirsiniz: Çevreci Meslekler

bağcılık dediğiniz zaman tek akla gelen şey..:)

Bağcılık Bölümünün maaşları ne kadardır?

Geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Aslında bu mesleği tanıtan tüm 3 yazıdan en önemlisinin bu olduğunun farkındayız…:) O yüzden, “Bağcılık teknikerliğinin kazançlarını şöyle iki başlık halinde irdeleyelim:

Bağcılık mesleğinin kamu sektöründeki kazanç imkanları nelerdir?

Daha önceki yazılarımızda 2 yıllık bağcılık bölümü mezunlarını kamuda bekleyen iş imkanlarının özel sektöre nazaran son derece kısıtlı olduğunu söylemiştik. Girmeyi başarmanız halinde ise alacağınız maaş standart tekniker maaşıdır. Yani bağcılık teknikerlerinin kamu sektöründe alabileceği maaş miktarı 2019 yılı itibariyle 2500-4000 arasında değişmektedir. Bundan sonrasında maaşınıza alabileceğiniz zamlar açık söylemek gerekirse daha kısıtlıdır. Yani idari görevler almanız zor olmakla birlikte, çeşitli kıdem terfileri neticesinde bugünün enflasyonuna göre 4000 TL’nin üzerine çıkmanız bir ihtimal mümkündür.

Bağcılık mesleğinin özel sektördeki kazanç imkanları nelerdir?

Bu mesleğin geleceğinin özel sektörde, kamu atamalarına göre ezici bir şekilde daha parlak olduğunu söylemiştik. Özel sektörde sizi bekleyen kazanç fırsatları da buna göre daha yüksek olmaktadır. Fakat biliyorsunuz ki özel sektörde yeni mezunlar genelde daha düşük maaşla başlatılır. Yani size yeni mezun olduğunuz zaman asgari ücret teklif edilmesi dahi mümkündür. Fakat daha sonra açılmanız daha kolay olur. 4000-5000 TL’lere çıkmanız da gayet mümkündür. Daha yukarısı mı? Gayet de uygulamalı olarak mümkün… Ama sizin bu mesleği kendi hayatınızla ne kadar özdeşleştirdiğinize bağlı….

Eğer ki “Ben bağcılıkta kazandığımdan daha fazla kazanmak istiyorum.” diyorsanız DGS imkanlarından yararlanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 2 yıllık ön lisan Bağcılık Programından DGS yaparak 4 yıllık eğitime tamamlama yapabileceğiniz bölümlerin kazanç imkanlarını da aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz. Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın:

  • Bahçe Bitkileri
  • Bitki Koruma (4 yıllık)
  • Kültür Bitkileri Üretim ve Pazarlanması
  • Tarla Bitkileri
  • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
  • Organik Tarım İşletmeciliği
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*