Çevreci Meslekler Serisi/Bağcılık Bölümünün iş imkanları nelerdir?

Bağcılık mesleğinin bağlarda ve bağ ürünlerini hammadde olarak kullanan her türlü iş yerine çalışmak üzere eleman yetiştiren bir bölüm olduğundan, bağcılık bölümünün ders içeriklerinden bir önceki yazımızda tüm ayrıntılarıyla bahsetmiştik. Bu yazımızda ise son derece nadir olan, hatta şu an için Türkiye’de sadece bir üniversitede var olan bir bölüm olan bağcılık mezunlarının piyasalardaki iş imkanlarından, nerelerde çalışabileceklerinden bahsedeceğiz. Devam etmeden önce bağcılığın tanımı hakkındaki yazımızı da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Ayrıca; bağcılık dışındaki sayısız çevreci, ekolojist ve doğayla iç içe olan meslek dallarını tanıttığımız yazılara da kategorimizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Bağcılıkla ilgili olan hemen hemen her sektörde iş imkanınız vardır

Bağcılık mezunları nerelerde çalışabilir?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle “Bağcılık Bölümü mezunlarının görev ve sorumlulukları nelerdir?” sorusunu cevapladığımız kısa bir açıklama yapalım. 2 yıllık “Bağcılık” isimli ön lisans programından mezun olduktan sonra “Bağcılık Teknikeri” unvanını alırsınız ve sizden bekleyecekleri görev ve sorumluluklar kısaca şunlar olur:

 • Kaliteli üzüm elde etmek için asmaların aşılanması
 • Toprağın gübrelenmesi
 • Asmaların zararlılardan korunması
 • Üzümlerin kurutulması veya işlenerek şarap, sirke, meyve suyu yapılması ile ilgili işler

Bu bağlamda şöye bir genel tablo çıkarttığımız zaman bapcılık mezunlarının nerelerde çalışabilecekleri az çok belli olmaktadır. İş yeri cinsinden sıralayacak olursak bağcılık mezunlarını bekleyen öncelikli iş imkanları şunlardır:

 • Her türlü bağlarda tekniker olarak
 • Şarap işletme tesisleri ve yine üzüm şarabıyla ilgili tüm iş kolları
 • Sirke üretim tesisleri ve her türlü benzer iş kolu
 • Meyve suyu (bağcılık ürünleri kökenli) üretim tesisleri ve her türlü yan iş kollları

Tüm bunlardan en önemlileri bağlar ve şaraphanelerdir. Çünkü biri zaten ürünün topraktan yetiştiği yer, diğeri ise tek ama tek hammaddesi bağlardan toplanan üzümler olan şaraplardır.

Usta-çırak yöntemiyle öğrenilen bağcılık dışında bu işin eğitimli, akademik incelemeyle beraber yapıldığı zaman çok daha fazla verim sağladığı uzun süre önce ıspatlanmış, tüm üreticiler buna ortak olmuş ve artık bağcılık teknikerleri söz konusu iş kollarında çok önemli elemanlar haline gelmişlerdir.

Fakat neredeyse her 2 yıllık bölümde olduğu gibi burada da var olan çok önemli bir dezavantajı belirtmemiz gerekiyor: Her nerede işe girerseniz girin bir bağcılık teknikeri olarak bir ziraat mühendisinin emrinde çalışıyorsunuz ve iş yeri açma ruhsatınız olmuyor.

Peki ya bağcılık mesleği kamuda mı daha rahat iş bulur yoksa özel sektörde mi? Şunu söylemeliyiz ki arkadaşlar; istisnai olarak Bağcılık Bölümü’nün kamudaki iş imkanları son derece kısıtlıdır. Yani bölüm uzun süredir var olmasına rağmen topu topu 3-5 kişilik kadrolar falan açılmaktadır tüm Türkiyede. Eskaza bu iş fırsatlarını elde ederseniz, çalışacağınız yerler kamu sektörüne bağlı olan bağlar ve bağ ürünleri temelli üretim tesisleridir. Özel sektörde sizi bekleyen iş fırsatları çok daha fazladır.

2 yıllık Bağcılık Bölümünün iş imkanlarıyla ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar. Sizleri bağcılık teknikerlerinin kazançlarına ve maaşlarına değindiğimiz yazıya da bekleriz. Bunun için hemen aşağıdaki linke tıklayabilir ve üçüncü yazımızı okuyabilirsiniz:

Ayrıca; kendi işini yapma, iş yeri ruhsatı gibi meselelerden bahsetmişken bazılarınız DGS imkanlarını düşünebilir. Bunun için de Bağcılık Bölümünden DGS yapabileceğiniz, sadece çevreci ve doğa esaslı olanlar, tüm mesleklerin iş imkanlarına dair yazıları da aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

 • Bahçe Bitkileri
 • Bitki Koruma (4 Yıllık)
 • Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlanması
 • Tarla Bitkileri
 • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
 • Organik Tarım İşletmeciliği

Diğer yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*