Çevreci Meslekler Serisi/Bahçe Tarımı Bölümü maaşları ne kadardır? Ne kadar kazanılabilir?

Merhaba sevgili Yer-Su okurları. Özellikle üniversite adayı olan çevreci, yeşili seven, doğa dostu genç adaylarımıza yönelik olarak; ilgi alanlarını devam ettirerek para kazanabilecekleri çevreci, yeşil ve ekolojik mesleklerin tanıtımını yaptığımız “Çevreci Meslekler” yazı dizisine tüm hızımızla devam ediyoruz. Yazılarımızı birçok yerden teyit edilmiş bilgiler ışığında mümkün olduğunca güncel verilere göre hazırlamaya çalışıyor; her bir mesleği, tanımı, okulda görülen dersleri, iş imkanları ve kazanç miktarları bakımından ayrı ayrı ele alarak ayrıntılı bir analiz yapıyoruz. Bunu da kendi hayatımızın yanı sıra bu web sitesi ile bir hobi olarak ilgilenirken yaptığımız için olabilecek olası yanlışlar veya eksikler adına şimdiden sizlerden özür diliyor, yanlış bir bilgiye rastlamanız halinde yorum bölümünden veya iletişim sekmesinden düzeltme talebinde bulunmanız halinde çok makbule geçeceğini belirtiyoruz.:)

Şöyle bir baktığımız zaman, yazı dizisine başladığımızdan beri onlarca yazı yazmışız. Hepsi de birbirinden yeşil, çevreci, ekolojik yaşamla iç içe olabileceğiniz meslekler. Bazıları tarıma, bazıları hayvancılığa, bazıları yenilenebilir enerji teknolojilerine dayalı çeşitli doğa odaklı meslekler… Dilerseniz tüm mesleklere adeta bir rehberlik kılavuzu gibi göz atmak için doğrudan kategorimize gidebilir, bu yazımızın yanı sıra diğerlerine de göz atabilirsiniz: Çevreci Meslekler..

Ayrıca; her yazımızda yaptığımız gibi “Bahçe Tarımı” adlı 2 yıllık ön lisans programını okumanız halinde kazanabileceğiniz miktarları inceleyeceğimiz bu yazı öncesinde aynı mesleğin tanımını, genel bilgilerini, iş ve çalışma olanaklarını da incelemiştik. Birinci ve ikinci yazı niyetine bunları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Bahçe Tarımı Bölümünden mezun olduktan sonra ne kadar kazanabiliriz?

Evet.. 2 yıl boyunca dersler bitti. Diplomamızı aldık ve artık bir “Bahçe Tarımı Teknikeri”yiz. Peki ya bundan sonra ne olacak?.. Ne kadar kazanabileceğiz kamu veya özel sektörde?…

Kamuya veya özel sektöre has bütün karakteristik özellikler Bahçe Tarımı için de geçerli arkadaşlar… Göreceli olarak daha yüksek başlayıp “Sonradan fazla yükselmek çok da derdim değil.” diyorsanız tabii ki de devleti tercih etmenizi öneririz. Fakat Bahçe Tarımı ve buna benzer fidancılık, bağ bahçe işleriyle alakalı işlerin KPSS atamasının çok az yapıldığını dürüstçe söylememizde fayda var. Yani nasibinizin hangi ile olacağını dahi kestirmek zor ve ayrıca kontenjan az olduğu için yüksek puan almalısınız. Peki ya “Bahçe Tarımı mezunlarının devlette alabileceği maaş ne kadardır?” diye soruyor musunuz her şeye rağmen? Hemen söyleyelim:

2019 verilerine göre devlette verilen tekniker maaşları 3000-4000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Statü olarak bir tekniker olunan Bahçe Tarımı bölümü vesilesiyle yerleşeceğiniz kadroda alabileceğiniz maaş miktarı da bu cıvardadır. Fakat sonradan çok fazla yükselemeyeceğinizi ve kazanç miktarınızın sadece maaşlara yapılan zam miktarı ile artabileceğini belirtiyoruz. Ayrıca; bu miktarın 2019 verilerine göre olduğunu da tekrar belirtiyoruz.

Peki ya özel sektörde durum nedir bir Bahçe Tarımı mezunu için? Özel sektörde başlangıcın sizin için son derece kısıtlı imkanlarla başlayacağını söylemekte yarar var. Yani 2019’dayken asgari ücret 2000 TL’dir. Devlet teknikerleri de 3000-4000 TL aralığı kazanç sağlamaktadır ya, hah. Sizin özel sektörde başlangıç olarak alabileceğiniz maaş ise %90 oranında 2500 TL cıvarıdır. Ancak ve ancak kendinize çok nadir nitelikler ve sertifikalar kazandırmış olursunuz ki o zaman daha çok olur bu. Amaaaa… Aradan yıllar geçer. 5-10 yıl arasını arşınlamış olursunuz kariyerinizde… İşte o zaman; devlet teknikeri halen 3000-4000 TL arası kazanç ile çalışırken sizin 5000 TL üzeerine çıkmış olmanız işten bile değil. Fakat çok çalışmanız gerektiğini, sürekli olarak kendinize bir şeyler katmanız ve girişimci karakterde olmanız gerektiğini hatırlatalım.


Evet sevgili okurlar. Bahçe Tarımı mesleği ile ilgili olarak sizlere aktarabileceklerimiz şimdilik bunlar. Diğer yeşil, çevreci ve ekolojik mesleklerde görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın. Ayrıca; 2 yıllık Bahçe Tarımından DGS yapabileceğiniz bölümlerin kazanç imkanlarıyla ilgili yazdığımız yazılar da aşağıda listelidir. Tıklayarak onları da okuyabilirsiniz:

  • Bahçe Bitkileri
  • Bitki Koruma (4 yıllık versiyon)
  • Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlanması
  • Tarla Bitkileri
  • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
  • Organik Tarım İşletmeciliği
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*