Çevreci Meslekler Serisi/Bahçe Ziraati Bölümü hakkında genel bilgi

Bahçe Ziraati; çevreci ve doğasever olup da birçok doğal meslek alternatifi arasından bahçe işleriyle uğraşmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Yalnız bölüm 2 yıllıktır, bir ön lisan programıdır. Dolayısıyla Bahçe Ziraati Bölümlerinden birinden mezun olduktan sonra “Bahçe Ziraati Teknikeri” olursunuz. Unvanınız ve mesleğiniz mühendislik olmamaktadır. Tabii ki de bu bölümden DGS ile geçiş yapıp 4 yıllığa tamamlayabileceğiniz bölümler mevcuttur ki bunlarla ilgili yazılarımızın linklerini de en sondaki listede görebilirsiniz.

Bu yazımızda 3 yazılık bölümler halinde tanıtacağımız Bahçe Ziraati adlı programa giriş yapıyoruz. Fakat okumadan önce daha öncesinde yazmış olduğumuz onlarca çevreci, yeşil ve ekolojik mesleğe de göz atmak, bunlarla ilgili yazıları da okumak ve ÖSYM kılavuzunun yanında şöyle bir özet değerlendirmesi yapmak isterseniz şu bağlantıya tıklayarak tüm mesleklerin yazılı olduğu kategorimize gidebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Bahçe Ziraati Bölümü nedir? Görev tanımı nedir?

Efendim Bahçe Ziraati dediğimiz bölümün ne iş yaptığı, tanımının ne olduğu aslında birazcık isminden bellidir. Yani öyle ya; adı üzerinde yahu: Bahçede yapılan ziraat…:)

Daha akademik ve bilimsel bir tanımlama yapacak olursak “Bahçe Ziraati Bölümü nedir?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

Bahçe Ziraati; öncelikle sebzeler ve meyveler olmak üzere fidancılık, kültür mantarı, vs. vs. her türlü bahçecilik faaliyetlerinin temellerini bilen, bitkilerin ve özellikle bahçe ürünlerinin biyolojisini, yetiştirme tekniklerini, ıslak usüllerini bilip bu işi bizzat yapabilecek kadar hakim olan; yine aynı şekilde yetiştirilen bu ürünlerin depolanması, muhafaza edilmesi, hatta pazarlanması konusunda iş yapabilecek tekniker yetiştirmeyi amaçlayan 2 yıllık bir programdır.

Pek çok yönden Bahçe Ziraati; benzer bir 2 yıllık program olan Bahçe Tarımı ile benzerlik göstermektedir fakat tabii ki de bazı hususlarda ayrılmaktadır. Bahçe Tarımı Bölümü hakkında genel bilgiler verdiğimiz yazıyı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bahçe Ziraati Bölümünde hangi dersler verilmektedir?

Bölümden mezun olanların edindiği yetkinliklere ve bölümün ilgi alanlarına bakacak olursak 2 yıllık bir Bahçe Ziraati’nin 4 yarıyıldan oluşan eğitim planında Temel Matematik, Temel Biyoloji, Bitki Biyolojisi, Bitki Fizyolojisi, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Meyve ve Sebze Islahı, Bahçe Zararlarına Karşı Korumalar gibi dersleri ve bir de uygulamalı staj eğitimini alırsınız.

alın size mis gibi bir bahçe…

Bölümün 2 yıllık olması sebebiyle derslerin büyük çoğunluğunun uygulamalı olduğunu ve öğrendiklerinizi bahçelerde uygulayacak şekilde bir öğretim programının ilerlediğini de belirtelim.

Dolayısıyla; eğer bahçe işlerine doğuştan gelen bir merakınız ve yeteneğiniz, bitki biyolojisini, bitkiler hakkındaki bilgileri kolaylıkla ezberleyen bir düşünme tarzınız varsa bu bölüme başladığınızda diğerlerinden çok daha önde ve avantajlı olduğunuzu söylemeliyiz.


Bahçe Ziraati hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.. Bahçe Ziraatinden mezun olduktan sonra nerelerde çalışabileceğinize ve Bahçe Ziraati Teknikerlerinin kazanç imkanlarına değindiğimiz yazıları aşağıdaki bağlantılara tıklayarak hemen okumaya başlayabilirsiniz:

  • Bahçe Ziraati çalışma imkanları
  • Bahçe Ziraati kazanç imkanları

Ayrıca; yazının başında söylediğimiz gibi, bu bölümden pek çok 4 yıllık bölüme DGS yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki liste Bahçe Ziraati Bölümünden DGS yapabileceğiniz 4 yıllık bölümler hakkında genel bilgilerin yazıldığı linkleri içermektedir. Dilerseniz tıklayarak hemen onları da okuyabilirsiniz:

  • Bahçe Bitkileri
  • Bitki Koruma
  • Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlanması
  • Tarla Bitkileri
  • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
  • Organik Tarım İşletmeciliği
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*