Balkonda sebze yetiştiriciliği yapmak

Şehir yaşantısından kurtulup da şöyle kendi arsasında doya doya bitki yetiştirip, tertemiz ve ekolojik bir ortamda hayatına devam edemeyenler için şehir bahçeciliği, en cezbedici hobilerden biri olmaktadır. Şehirdeki evlerimizde sahip olduğumuz balkonlar, küçük bahçeler saksıda sebze meyve yetiştiriciliği yapabilmek için son derece uygun alanlar olmakta ve şehirli doğa severler bu imkanları dahilinde biraz olsun daha temiz ürünlerini yetiştirebilmektedir.

Balkonda saksı yetiştiriciliği yapmak işin özünde çok yaygın bir uygulamadır. Hepimiz ara sokakların, sitelerin, apartmanların balkonlarında yetiştirilen süs bitkilerini ve binbir renkteki çiçekleri mutlaka görmüşüzdür. Ben bu bekar çalışan halimle bile bir dönem uğraştıysam, bunun son derece basit bir hobi olduğu anlaşılmaktadır.

Fakat iş balkonda saksı da sebze yetiştiriciliği olarak ele alındığı zaman işin içine dikkat edilmesi gereken pek çok unsur dahil olmaktadır. Öncelikle bir sebzeyi yetiştirmek, tıpkı tarladan mahsul toplarken yapıldığı gibi pek çok unsura dikkat edilmesini ve bazı yetiştirme püf noktalarının göz önünde bulundurulmasını gerektirmektedir.

Sonuç olarak şöyle bir genel bakış attığımız zaman eğer balkonunuzda sebze yetiştirmek istiyorsanız; güneş alım miktarı, bulunduğunuz şehrin iklimi, ortalama yağış ve sıcaklık, bölgede yetişen sebze çeşitleri, bakım ve ilgi gösterme miktarınız gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösterecektir.

Henüz hayallerindeki ekolojik yaşama geçiş yapamamış şehirli bir çevre gönüllüsü olarak bizzat ben de bu konuda aşama aşama araştırma yapıp vaktim yettiğince sebze yetiştiriciliğine başlamayı düşünüyorum. Eger sizlerin de belirtmek istediği veya sormak istediği sorular varsa yorum kısmında belirtebilir, hepimizle paylaşabilirsiniz. Hatta en güzeli, bilginize ve kaleminize güveniyorsanız sitemizde yazarlık yaparak hobi niteliğindeki bilgilerinizi tüm okurlarımızla rahatça paylaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*