Batı Karadeniz’in yesillikle ve plajlarla dolu şehri: Bartın

Genelde Amasra ilçesiyle daha yakından tanıdığımız Bartın; Batı Karadeniz’de Zonguldak cıvarında bulunan, el değmemiş doğası ve birbirinden güzel doğa harikaları ile dikkat çeken şehirlerimizden biridir.

İstanbula da son derece yakın olmasına rağmen Bartın’ın şöyle bir dezavantajı var ki pek çok doğa sever bünyesinde barındırdığı doğal güzelliklerden haberdar değildir. Örneğin; Amasra ismini kullandığınız zaman çoğu kişi nereden bahsettiğimizi bilir. Fakat Bartın’ın diğer yörelerini bilen çok az kişi mevcuttur, hatta Amasra’nın Bartın’a bağlı olduğunu bilmeyen vatandaşımız dahi epey fazladır.

Bizler de şöyle “Ya birkaç günlük kaçamak yapıp kendimizi doğaya bırakalım. Sonra da kolayca evimize dönüp işimizin başına geçelim.” diyenler için Bartın’da doğa turizmi potansiyeli taşıyan yöreleri ele almak istedik. Listemizde bahsettiğimiz yerleri gezerken hem kendinizi şehrin stresinden uzaklaşmış bir şekilde arzuladığımız yemyeşil ortamda bulacak; hem de yörenin tarihi ve kültürel dokusuna şahit olacaksınız.

İşte Bartın’ın birbirinden güzel ve temiz doğal harikaları:

1. Bakacak Mevkii

Bartın’ın incisi Amasra’nın yanıbaşında olan bu bölge, rakımı yüksek ve Amasra çevresini kuşbakışı görebileceğiniz harika bir yayladır. Şehrin batı kısmında İstanbula giriş yönüne hayli yakın kalan bu mevkide Amasra’daki plaj ve deniz keyfinin yanında yemyeşil, tertemiz doğanın da tadını çıkaracaksınız.

2. Tavşan Adası

Amasra’nın hafif kuzeydoğu konumunda bulunan bu ada, anakaradan farklı olarak gezip görebileceğiniz en güzel doğal mekanlardan biridir. Ayrıca Bartın ile kara bağlantısı olmayan tek ada olarak da kendini bölgedeki pek çok yer şeklinden ayırmaktadır.

Adanın doğal dokusunun yanı sıra Bizans ve eski dönemlerden kalma tarihi eserler de sizi bekliyor olacaklar. Sevimli tavşanlar ise çabası tabii..

Adanın isminin kökenini de az çok tahmin edebilirsiniz: Çok çok eski dönemlerde Bartınlılar tarafından adaya bırakılan ve burada üreyen tavşanlardan gelmektedir.

3.Gürcüoluk Mağarası

Amasra’ya 10 km mesafede bulunan Gürcüoluk Mağarası’nda rahatlıkla gezebilir, bölgenin doğal dokusunu inceleyerek güzel hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz.

4.Göldere Şelalesi

Yine Amasra’da bulunan bir doğa harikası olan Göldere Şelalesi; Bartın’ın kaynak suları ve çevresindeki var olan eşsiz doğal yaşama dair gözlemleyebileceğiniz en güzel örneklerden biridir.

Yanına vardığınız zaman şelalenin ve suyun o dinlendirici sesine, etrafındaki yemyeşil atmosferin iç açlığına bizzat şahit olacaksınız.

5) Güzelcehisar Koyu

İnkumu’na son derece yakın mesafede bulunan Güzelcehisar Koyu, bölgenin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden biridir.

Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği koya siz de bu seneki Bartın gezinizde göz atabilir ve yeni keşfedilen bu bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.


Evet sevgili okurlar.. Olur da Bartın’ı gezi planlarınıza eklerseniz, İstanbuldan ulaşımı son derece kolaydır. Sapanca, Hendek, Düzce, Bolu Merkez istikametini izledikten sonra Yeniçağa Sapağından Bartın yönüne doğru sapıp  yukarı komşu olan Bartın’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*