Belediye tarafından toplanan geri dönüşüm atıkları çevreyi nasıl etkiliyor?

Madrid Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma neticesinde uzmanlar; kentsel atıkların geri dönüşümü için kullanılan atık kutularının çevreye olan etkilerini değerlendirmek için yeni bir metot öneriyor.

Önerilen ve sunulan raporda şehirlerde toplanan kentsel atıkların; atık kutusuna atılmadan öncesinden geri dönüştürülmesine kadar geçen süreye dair birçok detay ele alınmış. Bu detaylı bilgiler ve kentlerde atık geri dönüşüm verilerine dayanan Madrid’li araştırmacılar, şehirlerdeki geri dönüşümcülüğün bir sistematiğe oturtulması üzerinde çalışıyor.

Geliştirilen prosedür; kağıt, karton, cam, plastik gibi atık kutularının bulunduğu şehirler, ilçeler, hatta mahalleler arasındaki farklılıkların tespit edildiği, çevreye zarar verilmesine sebep olan anomalilerin bulunduğu bir veritabanını içeriyor. Böylece “Hangi mahallede hangi atık daha çok çıkıyor? Hangi mahalle atık kutularına en az/en çok ilgi gösteriyor? Hangi mahallede cam atık çok fazla?” gibi filtrelemelerin olduğu bir sistem inşa edilmiş olacak ve geri dönüşüm oranının arttırılmasına yönelik çalışmalara önemli katkı sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve cam geri dönüşümü

Herkesin bildiği kısmı ele alacak olursak belediye katı atık yönetimi (MSW) şu aşamaları içeriyor:

  1. Toplama
  2. Taşıma
  3. Geri dönüşüm

Genellikle kağıt, plastik, cam, pil gibi şehir atıklarını içeren bu prosedürlerde her materyal gerektirdiği şekilde teknik proseslerden geçiyor ve sonunda ikincil hammadde elde ediliyor.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*