Betonun geri dönüşümü nasıl yapılır? İşlem sırası nedir?

İnşaat; günümüzde en aktif ve hammaddenin en çok kullanıldığı sektörlerden biridir. Uzun yıllar böyle kalacağı da aşikardır. İnşaat dediğimiz zaman akla gelen ilk hammadde ise şüphesiz ki betondur.

Basit bir apartmanın inşasında bile epey yüklü miktarda kullanılan betonun; daha büyük yapıları, iş ve alışveriş merkezlerini, havalimanlarını ve aklınıza gelebilecek onlarca alt yapı sektörünü hesaba kattığınız zaman kullanımının ne boyutlarda olduğunu varın siz tahmin edin…

tipik bir beton kırma makinesi
tipik bir beton kırma makinesi

Bu genel bilgi sonrasında konumuza dönecek olursak; kullanılan bu tonlarca beton, yıkılma, tamir-onarım, bakım, vs. birçok durum sonucunda iş göremez hale gelmekte ve eski işlevini kaybetmektedir. Peki bunlar artık birer çöp müdür? Kesinlikle hayır!… Defalarca bu ve birçok çevreci platformda belirtildiği üzere doğada çöp diye bir şey yoktur. O zaman bu beton nasıl tekrar geri kazanılmaktadır? Son derece basit işlem basamakları vardır. Kısaca inceleyelim:

Beton geri dönüşümü nasıl olur?

1)Atık halinde, parçalanmış halde bulunan beton ve asfalt malzemeler tıpkı hafriyat toplar gibi iş makineleri yardımıyla toplanır. İlgili geri dönüşüm tesisine getirilir.

2)Burada atıklar beton kırma makinesine gönderilerek küçük parçalara ayrılırlar. Böylece daha küçük yapıtaşlarına ayrılmaları ve ikincil kullanımları için zemin hazırlanır.

3)Parçalanmış olan beton yapıtaşlarına ayrılarak çakıl, kum gibi hammaddeler elde edilir.

Evet; beton geri dönüşümü bu basamaklardan ibarettir. Elde edilen hammaddeler eskisi gibi doğrudan inşaatlarda kullanılamasa da birçok yol bakım çalışmasında; bakım-onarım aşamalarında rahatlıkla kullanılmakta ve ekonomiye geri kazandırılabilmektedir.

Aşağıda beton geri dönüşümüyle ilgili açıklayıcı bir video mevcut. Sonraki geri dönüşüm yazılarından görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

3 Comments

  1. bu bilgiler için çok teşekkür ederim.birşey sormak istiyorum.bu geri dönüştürülen betonun kullanım alanı ve ticari kazancı nasıl? çok talep görüyor mu?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*