Binicilik nedir? Nasıl bir spordur?

En basit haliyle açıklayacak olursak binicilik ata binmeye dayanan bir spordur, bunu hepimiz biliyoruz. Her ne kadar diğer branşlar kadar doğada hayatta kalma, doğayla iç içe vakit geçirme gibi durumlar söz konusu olmasa da aynı zamanda bir doğa sporudur.

Peki binicilik tarihten günümüze kadar ne olmuştur? İnsanlık için ne anlam taşımıştır? Genel hatlarıyla açıklayalım:

Binicilik; coğrafyaya ve ihtiyaca göre çok farklı stillerde olmak üzere ata binmeye ve müsabakanın modeline göre belirli kurallar çerçevesinde en başarılı olmaya dayanan bir doğa sporudur. Dolayısıyla; diğer pek çok branşta olduğu gibi tarihin çok çok eski dönemlerine dayanan ve insanlığa pek çok alanda hizmet etmiş bir uğraştır.

Tarihte atları evcilleştirmenin ve binek amacıyla kullanmanın ilk örneklerini Eski Türklerde görürüz. Daha önce kayak sporunda da belirttiğimiz gibi gerek Eski Türkler, gerekse çevresinde yaşayan avcı toplayıcı insanlar tarafından böyle bir yöntem geliştirilmiş; günümüzdeki modern biniciliğe kadar olan yol başlamıştır. Yani kayakla beraber bir doğa sporunun daha yaratıcısı Eski Türklerdir ve yine insanlığın avlanma, beslenme gibi ihtiyaçlarından dolayı var olmuştur.

Sonrasında ise atların kullanımı alabildiğine geniş bir alana yayılmış ve hem avcılık, hem ulaşım, hem askeri, hem de üretim gibi pek çok sektöre yayılmıştır. Daha popüler olmasını sağlayan kısım ise kolaylıkla tahmin edeceğiniz üzere ordularda kullanımı ve süvari denen askeri sınıfın ortaya çıkması olmuştur.

Atın ve biniciliği hayatın temel unsurlarından olduğu bu dönem boyunca Türkler ve benzeri göçebe milletler binicilikte son derece ustalaşmışlar; bu yasamin getirisi olarak eğlence amacıyla yarışlar, cirit oyunları gibi etkinlikler de düzenlemişlerdir. Fakat zamanla bütün dünyada tarımın önem kazanması sebebiyle biniciliğin önemi sadece askeri alanla sınırlanmıştır. Orduların modernize edilmesi ile bu da sona ermiş; binicilik sadece özel bir ilgi alanı ve müsabaka dalı olarak günümüzdeki halini almaya başlamıştır.

Bir doğa sporu olarak binicilik

Dünya çapında tekniği ve standartları bir dereceye kadar belirlenmiş binicilik örneklerine 19.yy da rastlanabilmektedir. Özellikle Amerika’da kovboyların atı önemli bir binek olarak kullanması sayesinde günümüzde en önemli binicilik usüllerinden biri olan Batı Biniciliği’nin temelleri atılmıştır.

Bir yandan da daha güvenli ama bir o kadar da daha hantal bir stil olan İngiliz Biniciliği Avrupa’da çıkış yakalamış; böylece 1900’lü yıllara gelindiğinde İngiliz ve Batı Biniciliği olmak üzere iki kategori ortaya çıkmıştır.

Nasıl binicilik eğitimi olabilirim?

2000’li yıllar sonrasına geldiğimizde binicilik hala önemini koruyan ve geniş hayran kitlesine sahip bir doğa sporudur. Bulunduğunuz ilde herhangi bir binicilik kursuna müracaat etmeniz ve teorik-pratik eğitimleri tamamlamayabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*