Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Mühendisliğinin Maaşları Nasıldır?

Merhaba sevgili Yer-Su okurları. ‘Çevre Meslekler Serisi’ adlı yazı dizimizde sizlere tüm yeşil ve ekolojik meslekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Ve bu yazımızda, söz konusu mesleğin son bölümü olarak Çevre Mühendisliği Bölümünün kazanç imkanları hakkında yazıyoruz. Daha önce yazdığımız iki yazıda çevre mühendisliğinin tanımına ve iş imkanlarına değinmiştirk. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak o yazıları da okuyabilirsiniz:

Ayrıca dilerseniz ‘Çevreci Meslekler‘ kategorisini de açabilir ve çevre mühendisliği haricindeki yeşil ve ekolojik mesleklere de göz atabilirsiniz.

Çevre Mühendisleri ne kadar kazanır?

Geldik en önemli konuya.. ‘Ben okuldan mezun oldum, artık bir çevre mühendisiyim. Peki ya maaşım ne kadar olacak? Bir çevre mühendisi ortalama ne kadar kazanır?’

Şimdi sevgili okurlar. Daha önceki yazılarımızın hemen hepsinde olduğu gibi aynı ayrım burada da söz konusu: Kamu sektörü ve özel sektör… Şu meşhur durumu biliyorsunuz: Devlette rahatsınızdır, yüksek başlarsınız ama uzun yıllar bir mesafe kat edemezsiniz. Özelde ise tam tersi. Fakat bir eklememiz var: İlk yazımızda çevre mühendisliğinin diğer çevreci mesleklere nazaran daha şanslı olduğunu söylemiştik. İşte bu durumdan ötürü eğer çevre mühendisliğinden mezun iseniz özel sektörde de yüksek başlama şansınız var demektir.

Çevre Mühendisleri devlet sektöründe ne kadar kazanır?

2019 yılı verilerine göre konuşuyoruz arkadaşlar. Şu an için devlet kadrolarında yeni mühendislerin başlangıç maaşları 5500 TL cıvarıdır. Yani KPSS’ye girip kamu istihdamlarında çevre mühendisi olarak atanmayı başarmanız halinde 6000 TL’ye yakın başlangıç geliriniz var demektir. Günümüz şartlarını düşünürsek gayet temiz… Fakat zamanla alabileceğiniz en büyük terfileri ve taa 35-40, belki daha sonraki yaşlarda alacağınız müdürlük gibi idari görevleri de hesaba katınca en fazla 8000-9000 TL arası olmaktadır maaşınız. O da biraz yaşlıca iken bakın… Tekrar ediyorum, bu da 2019 verilerine göre. İlerleyen yıllarda geliriniz artacaktır ama enflasyon artışıyla birlikte geçim standartlarınız yine aynı olacaktır.

gayet aktif mühendislik dallarından biridir çevre mühendisliği

Çevre Mühendislerinin özel sektördeki maaşları nasıldır?

Geldik en önemli mevzuya… Öncelikle arkadaşlar; eğer ki 2.00-3.00 arası bir not ortalamasıyla, kendine hiçbir şey katmadan mezun olan sıradan bir çevre mühendisi iseniz size 2500-3000 TL arası bir maaş bile teklif edebilirler. Yani zaten yeni mezun mühendislerin özel sektördeki halini biliyoruz. Bu alışıldık bir olay ve çevre mühendisliği de sihirli değnek değil malesef. Aşağı yukarı aynı. Fakat yine aşağı yukarı aynı olan bir şey vardır ki; eğer not ortalamanız yüksekse, eğer ders haricinde ne olursa olsun kardır diyerek çeşitli mesleki kurslar, sertifikalar, ekstradan becerileri ile kendinizi geliştirdiyseniz, maaşınız en az 4.000 TL olacak şekilde bir iş bulabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada size düşen şey; hazır bilgilere ek olarak nasıl düşüneceğinizi öğrenmek ve çevre sektörünün fırsatlarına karşı kendinizce bir strateji geliştirmektir.

Sonra ne mi olur? Tecrübeli bir çevre mühendisi olarak maaşınızın 6000-7000 bandına rahatlıkla tırmanacağı kesin. Çünkü başlangıçta kendini o kadar geliştirmiş bir insan, sonrasında da ipin ucunu kaybetmez. Zamanla alacağınız idari görevlere göre teorik olarak 10.000 TL’yi de görebilirsiniz. Daha yukarısını istiyorsanız ise çoktan kendi işinizi kurdunuz demektir…:)


Diğer yeşil sektör yazılarında, yeşil-ekolojik iş kollarına dair makalelerde görüşmek üzere sevgili okurlar.. Şimdilik hoşça kalın..

Bu arada; Çevre Mühendisliğine DGS ile geçiş yapılan ve 2 senelik olan bir sürü yeşil meslek de vardır. Onların kazanç imkanlarını da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*