Bisiklet sporu nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

Merhabalar sevgili yer-su okurlar;

Doğa sporlarını tanıttığımız, yeşil mavi fark etmeden doğanın kollarında rahat, huzurlu ve adrenalin dolu vakitleri geçireceğiniz doğa sporlarını tanıtmaya devam ediyoruz. Haberler dolayısıyla bilgilendirici yazılarımıza kısa bir ara vermiştik. Neyse ki kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Bu seferki yazım benim de şahsen favorim olanlardan: bisiklet…. Daha çok olimpiyatlarda bir sürü yarışçının sürdüğü bisikletlerle ve karmaşık bir sıralama mekanizmasıyla çalışan spor olarak tanıdık bisikleti. Ama sadece o gördüklerinizle bitmiyor işler. Zaten olimpik bisikletçi olan arkadaşlar lütfen alınmasın; bu sporun doğayla ilgili olan kısmı pistlerde yapılandan son derece farklıdır. Tabii gösteri (BMX) yarışlarından da.

Şöyle tamamen doğal yollardan, patikalardan, iniş ve çıkışlardan oluşturulmuş bir pistte kim çılgınca bisiklete binip, pedalını yüklenip yüklenip yüksek hızdayken direksiyonu bir o yöne bir nu yöne çevirmek istemez ki? Hele bir de sürüş esnasında üzerinize, bisikletinize bulaşan toz toprak parçaları, çamurlar… Eee eğer bisiklet sporcusu olmak istiyorsanız, bu işi kirlenmeden ya da yaralanmadan yapmak zordur. Hele ilk deneyimlerinizde türlü türlü kazalar sizi bekliyor olacak. Bu son söylediğim BMX yarışçıları için daha da geçerli.

Bisiklet sporunun tanımına geçmeden ve “Bisiklet sporu yapmak istiyorum.” ya da “Nasıl bisikletçi olunur?” gibi sorularınıza cevap vermeden önce ilk önce bisiklet denen aracı inceleyelim. Tanımına fazla girmek istemiyorum tek cümleyle söyleyeceğim: Bisiklet; iki tekerlekten oluşan ve kullanan kişinin pedallarını çevirmesiyle yol alan bir araçtır. Önceleri sadece yolculuk, taşımacılık gibi hayata dair amaçlarla kullanılan bisiklet; teknolojinin gelişmesi ve ona olan ihtiyacın azalmasıyla birlikte sporun, eğlencenin bir parçası olmuştur.

Spor ve eğlence dendiği zaman da tabii ki türlü türlü bisikletler ortaya çıkmıştır. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir:

1)Yol-yarış bisikleti

Hem günlük hayatınızda hem de yarışlarda kullanabileceğiniz bu bisikletler aynı kategoride yer alır. Asfaltta sürmeye daha uygundur. Ağırlık yönünden diğerlerine göre daha hafiftir. Bu yüzden kullanıcıyı daha az yorar ve daha kolay yol alınmasını sağlar.

2)BMX gösteri bisikletleri

“Freestyle” olarak da adlandırılan kategori için dizayn edilirler. Boyut olarak çok küçüktür. Sanki bir çocuk bisikletiymiş gibi izlenim verir. Fakat bu küçük boyut BMX bisikletlerine uygun olarak yapılan parkurların tamamlanması veya gösteri esasına dayalı yarışmaların rahatça düzenlenmesi içindir.

Freestyle yarışlarında zamana karşı bir yarış söz konusu değildir. Hafif ve küçük BMX bisikletleriyle kullanıcıların havada birtakım şovlar yaparak çok puan toplaması esastır.

3)Dağ Bisikletleri (MTB’ler)

MTB’lerin açılımı Mountain Bicycle’dır. Yol-yarış bisikletlerinin tam tersi olarak düşünebiliriz. Bozuk yollarda, kırsal yerlerde, outdoor maceralarında, dağlık ve engebeli arazilerde kullanımı daha uygundur. Yol bisikletlerinin hafifliği ve kullanıcı odaklılığının aksine dağ bisikletleri size daha çok güç harcatabilir. Fakat yol tutuşu, darbe emişi, manevra kabiliyeti daha fazladır.

4)Şehir bisikletleri

Tamamen şehrin dar ve düz yolları için tasarlanmıştır. Bu bisikletler herhangi bir yarışma, macera, organizasyon için pek uygun değildir. Göze çarpan en önemli özellikleri; şehirdeki cam, vs. keskin çöplerden korunmak için tekerleklerinin daha dayanıklı olmasıdır.


Evet; kabaca bisiklet denen araç ve bisiklet türleri bu şekildedir. Şimdiyse “Bisiklet yarışları nedir ve nasıl yapılır?” bunun cevabını verelim:

Bisiklet yarışları da aşağı yukarı bisiklet türlerinin gerektirdiği biçimde kategorilere ayrılır. Ne demiştik; bisikletler yarış ve eğlence amacıyla kullanıldıkları zaman yeni dallar ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bisiklet yarış türlerini şu şekilde ayırabiliriz:

1) Yol yarışları

Tıpkı ralli yarışlarında normalde var olan yolların piste çevrilmesi gibi, yol yarışları da uygun şartları sağlayan yolların piste çevrilmesiyle yapılır. Yarış türleri arasında en eskisi de budur. Tarihte ilk olimpik bisiklet yarışı 1896 Paris Olimpiyatlarında düzenlenmiştir. Bu yarış aynı zaman da yol yarışı olarak kabul edilmektedir.

Yol yarışları da kendi içerisinde zaman karşı, tek günlük yol yarışları ve turlar olmak üzere üçe ayrılır.

2) Pist yarışları

Olimpik yarışların daha da izole edilmiş ve olimpikleştirilmiş versiyonu olarak düşünülebilir. Çünkü yarışlar daha kısa mesafelidir ve bisiklet yarışları için özel yapılmış oval pistlerde düzenlenir. Bir tur uzunluğu değişkenlik göstermekle birlikte, pist yarışlarının da kendi içerisinde farklı türleri bulunmaktadır.

3)Dağ bisikleti yarışları

Geldik en zorlu ve benim en sevdiğim branşa…. Dağ bisikletleri, daha yakın bir tarihte üretilmeye başlanmıştır. Çünkü yapımında tasarım çok önemli bir kriterdir ve ana tema bisikletin zorlu arazi koşullarına dayanıklı olmasıdır.

Dağ bisikleti yarışları da az önce verdiğimiz ralli örneğine daha da benzer şekilde; zorlu arazi şartlarının olduğu yollardan bir pist oluşturulmasıyla yapılır. Kendi çerisinde olimpik dağ bisikleti yarışı ve maraton yarışı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tarihte ilk dağ bisikleti yarışı 1990 yılında düzenlenmiştir.

4)Bisikletli koşu yarışları 

Cyclo-Cross olarak da adlandırılan bu branş, dağ bisikleti kadar zorludur. Yarışmacıyı özellikle zorlayacak engebeli pistlerden oluşan yarışlarda bazı yerlerde bisikletten inerek hızlıca koşmak, hatta bisikleti omuzda taşımak dahi gerekmektedir.

Yani bisikletli koşu yarışları; hem bisiklet yarışını hem de insan gücünü ön plana çıkaran ilginç bir bileşimdir.

5) BMX yarışları

Fresstyle olarak yapılan ve zamana karşı yarıştan çok şovu ön plana çıkaran BMX yarışları; yıllar geçtikçe daha da ilgi toplamıştır ve 2008 Pekin Olimpiyatlarından beri yarışma olarak düzenlenmektedir. Hem gösteri, hem de kısa mesafeli pist yarışları olacak şekilde kendi içinde kategorilere ayrılmıştır.


Bisiklet türleri ve günümüzde yapılmakta olan bisiklet yarışları kısaca bu şekildedir sevgili okurlar. Bisikletin ve diğer tüm doğa sporlarının dünyadaki, Türkiye’deki konumuna önümüzdeki yazılarda ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Dilerseniz doğa sporları kategorisinden diğer branşlar hakkındaki yazılarımı da okuyabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın, sağlıklı kalın..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*