Biyokütle enerjisi nedir? Nasıl üretilir?

Üretim yöntemi itibariyle bakıldığında biyokütle, insanlığın binlerce yıldır farkında olmadan kullandığı bir yöntem olsa da günümüzde kazandığı teknolojik yenilikler sayesinde önemli bir yenilenebilir enerji seçeneği olarak karşımıza çıkmıştır. Eskiden nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız gayet basit: Kurumuş ve ölü dalların yakacak olarak kullanılması; biyokütle yöntemiyle ısı enerjisi üretmekten başka bir şey değildir. Ama içinde bulunduğumuz zamanda ele alınması gereken daha bilimsel ve daha teknik yönler var tabii..

Gerçekten; hem atıkların geri dönüşümü sayesinde bir sirkülasyon sağlanması, hem de fosil yakıtlarla karşılaştırılamayacak derecede zararsız olması sebebiyle mutlaka derinlemesine araştırılması ve geliştirilmesi gereken bir alternatif enerji çeşididir.

Peki ne demektir bu biyokütle? Şimdilik teknik kısımlardan ziyade tanımından ve genel hatlarından bahsedersek; biyokütle ile enerji üretmek ne demektir?

Biyokütle; en sadde tanımıyla doğada bulunan ve artık ölü kabul edilen canlı kalıntılarını ve organik atıkları ifade etmektedir. Canlı kalıntılarından kastedilen şey tabii ki orman bitkilerinin kalıntıları, ağaç dalları, kabukları, kökleri, sebze ve meyvelerin yenmeyen kısımları gibi biyolojik unsurlardır. Bunların yanı sıra deniz yosunları ve algleri, gübreler, çeşitli iş kollarında açığa çıkan organik atıklar, gaz veya alkolik haldeki çeşitli materyaller de biyokütle enerjisi için önemli bir kullanım alanı oluşturmaktadır.

Günümüzde biyokütle enerjisi; yukarıda adı geçen atıkların yakılması veya çeşitli proseslere sokulması ile elektrik veya ısı formunda elde edilir. İnsanlığın binlerce yıldır kullanıyor olduğu savı da yazının başında belirttiğimiz gibi bu sebepten kaynaklanmaktadır. İlerleyen yazılarda ilgilenmek isteyenler için biyokütlenin teknik ve mühendislik kısmına da değineceğiz, o ayrı mesele…

işte size en bilindik biyokütle kaynağı
işte size en bilindik biyokütle kaynağı

Biyokütle unsuru olarak tanımlanan maddeleri ve enerji üretim şeklini kafamızda canlandırdığımızda aklımıza şöyle bir soru gelebilir:

Fosil yakıtlar birer biyokütle kaynağı mıdır?

Bu sorunun cevabı net bir “hayır”dır. Oluşma şekline bakıldığında fosil yakıtların da toprakta binlerce, milyarlarca yıl boyunca kömür ve petrol haline geldikleri doğrudur. Fakat bu yakıtların kullanıldığında doğada yarattıkları CO2 salınımları ve bugün dünyayı içine soktukları durum düşünülürse; bir alternatif enerji kaynağı olan biyokütle ile uzaktan yakında alakaları yoktur. Biyokütle kaynaklarının yakıldığında yarattıkları CO2 salınımı ise fosil yakıtlara göre önemsenmeyecek ve yeni canlıların büyümesiyle var olan ekolojik döngünün absorbe edebileceği miktarlardadır. Yani doğal dengenin bir parçasıdır.

Biyokütle enerjisinin uygulama alanlarından ve üretim proseslerinden bahsedeceğimiz sonraki yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

3 Comments

  1. Ben evde inek dışkısından bio gaz üretmeyi başardım gaz ocağındaki gibi harlı olmasada gayet güzel yanıyor ısınmada kullanabilirim. Ancak ben bunu elektrik üretmek için kullanmayı istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*