Bu cennet kuşlarının dansları bir harika!…

Çevremizde gördüklerimiz veya merak edip belgesellerde, filmlerde rastladıklarımızın bile haricinde o kadar ilginç canlılar var ki dünya üzerinde… İnsan “Bu nasıl bir mekanizma? Dünyanın farklı farklı köşelerinde doğayla baş başa kalan canlılar nasıl da bu kadar ilginç hayatta kalma ve çiftleşme yöntemleri buluyor?” diye düşünmeden edemiyor. Hele ki balta girmemiş ormanlarda veya dünyanın ıssız köşelerinde yaşayan canlıları düşünürsek; biz insanların kendimizi betonların, teknolojik aletlerin çemberi içerisine hapsederek benimsediği yaşam gerçekten ama gerçekten çok sıkıcı…:)

Bu haberimizdeki video güzel sesleri ve cıvıl cıvıl, insanın ruhunu açan tüyleriyle cennet kuşları. Çiftleşme dönemine gelen cennet kuşlarının birbirleriyle olan rekabetlerini, aşklarını ve erkeklerin dişilerin beğenisini kazanmak için yaptıkları dansları gösteren harika ve komik bir kesit. Hele ki en sonda yapılan dansı görünce çok şaşıracaksınız.

Canlılarda genelde dişiler daha gösterişli ve daha süslü olurlar. Ama bir cennet kuşu, bir tavus kuşu, belki birkaç durumda daha bu durum tam tersidir ve bizlere çevre şartlarının bir canlıyı ne kadar farklı hayatta kalma mekanizmaları geliştirmeye zorlayacağının sadece bir göstergesidir.

En önemlisi de ne biliyor musunuz? Bugüne kadar bu videoda izlediğimiz gibi binlerce canlının, endemik türün nesli tükendi. Sayısı azalmadı. Bildiğiniz nesli tükendi. Yani o canlıdan bir daha yeryüzünde bulamayacaksınız. Doğanın milyonlarca yıllık mühendisliğiyle yarattığı o harikaları istediğiniz laboratuar imkanına sahip olun, tekrar elde edemeyeceksiniz. Bu zihniyet, bu düzen ciddi bir değişim geçirmezse, yakında gayet rahat ve endişesiz bir şekilde izlediğimiz bu canlıların da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını görebiliriz.

Ben ne yapabilirim ki demeyin, lütfen iPhone’un yeni modeline gösterdiğiniz duyarlılığın dörtte biri de olsa bu konulara da duyarlılık gösterin..

İşte karşınızda neşeli danslarıyla cennet kuşları…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*