Buğday Hareketi’nin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında

Merhaba sevgili okurlar;

Organik tarımın ne olup ne olmadığı, tarihi süreci, büyük katkılarda bulunmuş bilim insanları gibi konularda teorik bilgiler vermeye devam ediyoruz. Malum; siteye yazı yazmak suretiyle çalıştığımız zaman doğrudan mahsul ekme ve yetiştirme ile ilgili bilgi vermek pek mümkün olmuyor. Daha önce de söylediğimiz gibi; organik tarım konusunda somut adımlar atmak istiyorsanız kurulmuş olan çiftliklerde çalışabilir veya organik tarım girişimciliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şahsen biz Yer-Su yazarlarının da aktif olarak kendini geliştirmekte olduğu konular bunlar… Bu arada; yukarıdaki konularla ilgili olan yazılarımızı da organik tarım kategorimizden okuyabilirsiniz.

Bu yazımızla beraber ise organik tarım alanında faaliyet gösteren başlıca dernekler, kurum kuruluşlar ve ilerleyen zamanda çiftlikler hakkında brifing vereceğimiz kısma başlıyoruz. İlk yazımızın konusu da Türkiye’de organik tarım dendiğinde akla ilk gelen ve en ciddi otoriteye sahip olan platformlardan biri: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Buğday Hareketi, Buğday Ekolojik Yaşam Kapısı gibi isimlerle de anılan söz konusu hareketin kuruluş zamanları, neredeyse Türkiye’de organik tarımın başlamasıyla paralel bir şekilde ilerlemiştir. Hikayesi itibariyle Buğday Hareketi; binbir güçlükle ve tırnaklarla kazınarak elde edilen girişimciliği ve ekolojik yaklaşımı topluma yaymak isteyen sosyal sorumluluğu bir arada barındırmaktadır.

Pazar tezgahlarından dünya çapında bir restorana

Türkiye’de organik tarım yazımızdan da edineceğiniz bilgide olduğu gibi ülkemizde ilk organik tarım faaliyetleri; ithalatçıların ve ekolojistlerin taleplerini karşılamaya yönelik olarak 1990’ların başında başlamıştır.

İşte tam da bu dönemde, yani 1990 yılında Bodrum Pazarı’nda küçük çaplı atılımlarda bulunan bir grup girişimci; yaptıkları bu çalışmalarla Buğday Hareketi’nin kurulmasına giden yolu açmışlardır.

Yapılan çalışmaların beklenenin üzerinde geri donus sağlaması ve girişimcilerin sahip olduğu azim sayesinde 1991 yılında; pazarda ürün satma faaliyetinden dükkan açmaya geçilmiş ve yine Bodrum’da Başak Doğal Ürünler Dükkanı ile yanındaki Başak Naturcafe açılmıştır. Böylece hem doğal ve organik ürünlerin müşterilere ulaştırılması için daha büyük çapta bir girişim gerçekleşmiş, hem de satılan ürünlerle üretilen bitki çayları, meyve suları gibi seçenekler de kafe kısmında oturmak isteyenlere sunulmuştur.

Bu azimli büyüme süreci bununla da kesilmemiş; 1992 yılında tarihi bir Rum evinin restore edilmesiyle kurulan Buğday Vejeteryan Restoran açılarak müşterilere hizmet vermeye başlamıştır. Bu restoran kısa bir zaman diliminde tüm Türkiye’de ki organik tarım gönüllüleri tarafından bilinen, ekolojist yaşam tutkunları tarafından durak olarak benimsenen bir yer olmuştur.

Dükkan ve restoran hizmetleri, fiilen bir ‘hareket’e dönüşüyor

1992 yılında Buğday Vejeteryan Restoran’ın kuruluşundan itibaren hem Türkiye’nin yanında dünya çapındaki organik tarım gönüllülerine ulaşılmış ve uluslararası bir statüye kavuşulmuş; hem de toplumsal ve sosyal anlamdaki pek çok ekolojist harekete destek olunmuştur. Bütün bunların sonucu olarak restoran; 1998 yılında sekiz sayfalık bir bülten de yayınlamaya başlayarak basın-yayın yönünü kuvvetlendirmiş; onu günümüzdeki Buğday Hareketi yapan aşama başlamıştır. Basit bir örnek vermek gerekirse Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin 2016 yılına gelinceye kadar bizzat katıldığı, destek verdiği veya çeşitli şekillerde katkıda bulunduğu sayısız platform, proje ve çalışma mevcuttur.

Günümüzde Buğday Derneği; geçmişten beri sürdürdüğü faaliyetlere ve desteklediği çalışmalara ek olarak Türkiye çapında pek çok proje başlatmıştır. Özellikle 2000 yılı sonrasında ekolojiye ve doğal yaşama yönelik yapılan büyük ve uzun vadeli yatırımlar; gerçekten de Türkiye’de ki organik tarım çalışmaları adına göz dolduracak niteliktedir.

Bir sonraki dernek, oluşum, çiftlik, vs. yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın…

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*