Cam geri dönüşümü nasıl yapılır?

Geri dönüştürülebilir maddeler arasında cam; plastiğin doğaya terk edilmesi veya kağıdın israf edilmesi kadar zararlı olmasa da, dönüşümü yapıldığı zaman ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayan maddelerden biridir. Ayrıca yapısında bulunan birkaç hammadde dışında daha basit yapıda olduğu için geri dönüşümü de diğerlerine göre son derece kolaydır.

Peki nasıl yapılır bu geri dönüşüm aşamaları? Yollarda hepimizin gördüğü o kağıt, plastik ve cam haznelerinin bir arada olduğu çöp kutularından toplanan binlerce, hatta milyonlarca şişe, kavanoz, vs. camdan yapılmış cisimler hangi basamaklardan geçerler de tekrardan kullanılabilir şişeler ve kavanozlar olarak huzurlarımıza gelirler? İşte genel hatlarıyla cam geri dönüşümünün basamakları:

Cam nasıl geri dönüştürülür?

1)Öncelikle belediyenin koyduğu o kutulardan toplanan camlar herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğrudan ilgili tesise getirilir. Burada karışık ve üzerinde kağıt, etiket, vs. yabancı maddeler bulunan camların ilk önce temizlenmesi ve belirli bir nizama sokulması gereklidir. Bildiğiniz gibi cam şişeler ve kavanozlar buzlu, şeffaf, yeşil, vs. renlerde olmaktadır. Sağlıklı bir geri dönüşüm yapılabilmesi için camların bu renklerine göre ayrılması lazımdır ki; ikincil hammadde ile elde edilen ürünler de aynı renkte olabilsin.

2)Renklerine göre ayrılan camlar daha sonra kırıcılara gönderilerek burada; basmanız halinde çok tehlikeli olabilecek boyutlara kadar ufalanırlar ve erimeye uygun duruma getirilirler. Bu basamakta aynı zamanda kağıt, toz, toprak, vs. yabancı maddelerin de cam kırıklarından ayrılması sağlanır ve mümkün olduğunca saf cam elde edilir.

Kırılmış ve eritmeye hazır olan cam atıkları
Kırılmış ve eritmeye hazır olan cam atıkları

3)Artık atık camlar eritilmeye ve yeniden şekillendirilmeye hazırdır. Parçacıklar fırınlarda eritilip sıvı hale sokulduktan sonra önceden hazırlanmış kalıplara dökülürler ve böylece geri dönüştürülmüş cam olarak kullanıma hazır hale gelirler. Bu kısım; cam ürünlerinin standart üretimiyle neredeyse tamamen aynıdır.

Camların geri dönüştürülmesiyle ilgili çok önemli bir bilgi vardır ki: İkincil hammaddeyle üretilen bu ürünler sıfırdan üretilenlerle neredeyse eşit kalitede olurlar. Böyle avantajları yönleri sayesinde de geri dönüşüm endüstrisinde son derece yaygın bir alternatiftir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; diğer malzemelerin geri dönüşüme katılma oranı olması gerekenden son derece düşükken, bugün kullandığımız cam ürünlerin yaklaşık %39’u geri dönüştürülerek elde edilmektedir.

Ayrıca basit bir cam şişe çeşidinin 100 tanesinin bile geri kazandırılması; bir evdeki PC, TV, çamaşır makinesi, ampul gibi tüm elektronik cihazların yaklaşık yarım gün çalışmasına denk bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Aşağıda cam geri dönüşümünü son derece keyifli ve açıklayıcı bir şekilde anlatan bir video mevcut. Görsel destek isteyenler izleyebilir.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*