Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Hakkında

Evet sevgili okurlar. Üniversite tercihlerinin eşiğinde olan ekolojist üniversite adayları için tercih edebilecekleri, işlerini yaparken hem paralarını kazanıp hem de doğayı koruyabilecekleri yeşil ve ekolojik meslekleri yazı dizimizde anlatmaya devam ediyoruz. Dilerseniz hemen şu bağlantıya tıklayarak kategorimizi de yeni sekmede açabilir; bu yazıdan sonra diğer meslek yazılarına da göz atabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? Nasıl bir bölümdür?

Çevre dediğimiz şey önemli bir mevzu arkadaşlar. Mesela çevreci mesleklerin genel uğraşlarına baktığımız zaman ya orman işleriyle ilgilenen ‘orman endüstri mühendisliği‘, ya hayvancılıkla ilgilenen ‘süt ve besi hayvancılığı‘, ya da tarımla ilgilenen ‘ziraat mühendisliği‘ gibi bölümler vardır. Bir de bu yazımızın konusu olan ‘Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü’ bölümünde olduğu gibi bir kategori daha vardır ki, o ayrı bir öneme sahiptir: Çevre, çevre koruma, çevre kirliliğiyle mücadele…

Günümüzde eğitim hayatı çevre standartlarını gözeten; kentleşmenin, fabrikalaşmanın kalite standartlarına uygun şekilde devam etmesini sağlayan sürüsüne bereket yeşil meslekle doludur. Böyle önemli bir konu hakkında hem 4 yıllık hem de 2 yıllık pek çok alternatifiniz mevcut. O yüzden eğer ilgi alanınız bu yöndeyse şanslısınız.

Ha bu arada; biliyorsunuz ki Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü 2 yıllık bir bölüm. Çevre temalı 4 yıllık bölümlerden en belirgin olanı ise Çevre Mühendisliği… Dolayısıyla; eğer Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü okursanız Çevre Mühendisliğine DGS yapmanız ve eğitiminizi 4 yıla tamamlamanız mümkündür. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Çevre Mühendisliği Bölümü hakkında da bilgi alabilirsiniz:

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümünün tanımı nedir? Amacı nedir?

2 yıllık Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümünün, daha doğrusu programının tanımını, vizyonunu şu şekilde açıklayabiliriz:

‘Kentleşmenin, betonlaşmanın, sanayileşmenin beraberinde getirdiği toprak, su, hava, gürültü kirliliğine karşı, artan nüfusa bağlı olarak doğal yaşama verilen zarara, ekolojik dengenin bozulmasına karşı mücadele eden; bu sorunlarla mücadele ederek tüm faaliyetlerin ilgili çevre koruma standartlarına uygun yürümesini sağlayan tekniker yetiştirmeyi hedef alan bir bölümdür Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü’

Çevre kirliliği önemli bir sorun

2 yıllık eğitim programından mezun olduktan sonra ‘Çevre ve Kontrolü Teknikeri’ unvanınız olan diplomanızı alırsınız ve çalışmaya hazır olursunuz. Fakat dikkat etmeniz gereken şey, 2 yıllık bir bölüm olması sebebiyle olası iş imkanlarının 4 yıllıklara göre daha düşük olabilmesi ve maaşınızın da daha düşük olacak olmasıdır. Bunlara da ayrı olarak değineceğiz.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Dersleri

Her 2 yıllık bölümde olduğu gibi Çevre Kirlenmesi ve Kontrolünün dersleri de teorinin son derece az olduğu, uygulama ağırlıklı bir çizgide ilerlemektedir. Derslerinizin neredeyse yarısı uygulama ve laboratuar çalışmalarından oluşmaktadır. Göreceiniz derslerin isimlerini genel olarak sıralarsak şöyle genel bir sıralama yapabiliriz:

  • Çevre biyolojisi
  • Çevre kimyası
  • Çevre ekolojisi
  • Çevre mekaniği
  • Toprak kirlenmesi
  • Hava kirliliği ve denetimi
  • İçme sularının arıtımı
  • Çevre Hukuku
  • Bilgisayar
  • Matematik

NOT: Teorik dersler gözünüzü korkutmasın, son derece basit aşamalar anlatılıyor.

Bölüme başladığınız zaman tüm derslerinizin doğa ve çevreyle ilgili olacak olması, faaliyetlerinizin sürekli çevre koruma, çevre denetimi gibi unsurlardan oluşacak olması sebebiyle eğer gerçek bir çevreciyseniz ve bu bölümü istiyorsanız hiçbir zaman sıkılmayacağınızı söyleyebiliriz. Yani en azından yıllar geçtikten sonra vicdanınız rahat olacak, gelecek nesillere alnınızın akıyla hesap verebileceğiniz bir meslek yapmış olacaksınız.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolünün iş imkanlarına ve maaşlarına değindiğimiz yazıları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Az önce de söylediğimiz gibi Çevre Kirlenmesi ve Kontrolünden DGS ile Çevre Mühendisliğine geçiş yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra kendisine benzer ve çevreyle ilgili olan bir sürü 2 yıllık bölüm de vardır. Aşağıdaki linklere tıklayarak o bölümlerle ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*