Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü maaşları

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü; üniversite adayı olup da çevreci, yeşil ve ekolojik bir meslek arayanlar için 2 yıllık seçeneklerden biridir. Çalışma alanınızında daha çok çevre kirliliğiyle mücadele, çevre koruma, sanayileşme ve kentleşme faaliyetlerinin çevre standartlarına uygun olması gibi unsurlar olacağı bu bölümden mezun olanlar ‘Çevre ve Kontrolü Teknikeri’ unvanını alırlar ve ara eleman, yani söz konusu iş sahalarındaki uygulayıcı, işçilerin başındaki denetimci olarak çalışmalarına başlarlar. Yani mesela işi sürekli orman hayatı ve ormancılık faaliyetleriyle ilgili olan ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri‘ mezunlarından ve diğerlerinden daha farklı bir uğraş alanı vardır.

Daha önceki yazılarımızda bu bölümün kazanç imkanlarından bağımsız olarak Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü bölümünün tanımına, ders içeriklerine, görev ve sorumluluklarına, çalışabileceği yerlere değinmiştik. Aşağıdaki linklere tıklayarak bölüm hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Bu yazımızda, bu mesleğin son kısmı olarak Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Programından ne kadar kazanabileceğini, Çevre ve Kontrolü teknikerlerinin maaş imkanlarını yorumlayacağız.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Programını okuyanların kazancı ne kadar olur?

Şimdi arkadaşlar; Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü’nün görev ve sorumluluklarını, çalışabileceği yerleri biliyorsanız veya okuduysanız aklınızda bir genel resim canlanmıştır. Zaten unvanınızda bulunan ‘tekniker’ takısından da anlayabileceğiniz üzere, e bölüm de zaten 2 yıllık, siz bu bölümü bitirdiğiniz zaman mesleki unvan olarak ‘tekniker’ oluyorsunuz. Nasıl ki çevre, elektrik, elektronik, inşaat fark etmeksizin bu bölümleri bitiren herkes mühendis ise…

Haliyle, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümünü okuyup doğrudan iş hayatına atılmanız halinde elde edebileceğiniz kazançlar da buna göre olmaktadır. Normal şartlar altında bir tekniker ne kadar kazanabiliyorsa o kadar….

Bu bağlamda; Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü mezunu olup da kamuda çalışmak isteyenlerin imkanlarına baktığımız zaman, KPSS ile yapılan atamalarda birkaç kadronun sizin bölüm için açıldığını görmekteyiz. Genellikle arıtma tesislerinde, Çevre veya Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, çevre koruma birimlerinde olan bu işlerin kazancı 2500 ila 3500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Dikkat, 2019 yılındayız, bu veriler de 2019 yılına göredir.

Dolayısıyla; Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü mezunlarının kamuda alabileceği maaşlar, 2019’un enflasyonuna ve maaşlarına göre 2500-4000 TL arasında değişmektedir.

Büyük sevaba giriyorsunuz gerçekten bu mesleği yaparken…

Özel sektörde şansınızı denerseniz ise en başlarda sizi zor bir sürecin beklediğini söylemeliyiz. Evet… Teknikerlerin özel sektörde kanayan yarası olan az maaş olayı burada da değişmiyor. Özel kurum ve kuruluşlar Çevre ve Kontrolü Teknikerlerine ancak ve ancak asgari ücretin biraz üzerinde maaş veriyor.

Dolayısıyla; ‘Ben Çevre ve Kontrolü Teknikeriyim ve özel sektörde ne kadar maaş alabilirim?’ diyorsanız; 2019 yılı verilerine göre bu sorunun cevabı 2100-2500 TL arasıdır. Asgari ücretin 2020 TL olduğunu hatırlatalım…

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü mezunları kendi işlerini kurabilir mi?

Malesef ki hayır… 2 yıllık mezun olmanız dolayısıyla iş hayatına atıldığınızda bağımsız bir işletme kurmak gibi bir yetkiniz olmayacaktır. Çevre ve Kontrolü teknikerleri işlerini her zaman bir çevre mühendisinin olduğu yerde yaparlar. Çevre mühendisleri çalıştığınız yerde üstleriniz olmaktadır. Bu da demek oluyor ki; çevre mühendisi olmanız halinde kendi işinizi kurabilirsiniz.

Ara eleman ihtiyacının azalması, birçok ara eleman mesleğinin artık otomasyonla, yapay zeka ile rahatlıkla yapılabiliyor olması sebebiyle Çevre Kirlenmesi ve Kontrolünün ve tercih edecek olduğunuz diğer tüm 2 yıllık bölümlerin bu dezavantajlarını göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu dezavantajlara uygun olarak strateji geliştirirseniz ne ala… Gayet de geçiminizi sağlamanız ve orta halli gelirler elde etmeniz mümkün. İlerleyen yıllarda… Sadece olumsuz yönlere odaklanmayın, gayet de kazanılabilir bir meslek. Sadece biz diğerlerine göre gerçekçi bir şekilde negatif yönleri de söylemekten çekinmiyoruz o kadar…

Ayrıca ne demiştik? Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü; Çevre Mühendisliğine DGS ile geçiş yapılabilen bir bölümdür demiştik. Uzmanlar hazır yaşınız da genç iken Çevre Mühendisliğine mutlaka DGS yapmanızı ve mühendislik diplomanızın da olmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Eğer ki bilgilenmek isterseniz; Çevre Mühendisliğinin maaşlarına değindiğimiz yazıyı da şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz:


Evet sevgili Yer-Su okurları. Sizler için; hem paranızı kazanıp hem de doğayla iç içe, ekolojik meslekler yapabileceğiniz meslekleri tanıttığımız serimize tüm hızıyla devam ediyoruz. Umuyoruz ki sizler için nacizane bir bakış açısı olur, bir faydamız olur. Diğer yeşil mesleklere de göz atmak isterseniz kategorimize bekleriz: Çevreci Meslekler

Ayrıca; Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü ile son derece alakalı olan ve yine Çevre Mühendisliğine geçiş yapabileceğiniz başka 2 yıllık bölümler de mevcuttur. Onların kazanç imkanlarına, maaşlarına dair yazıları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*