Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma Bölümü iş imkanları

Çevre Koruma Bölümü; mezunlarının çevre korumaya, kirlilikle mücadeleye, atık arıtmaya, çevre hukukuna yönelik iş kollarında çalışabileceği bir 2 yıllık programdır. Bu bölümden mezun olduktan sonra söz konusu iş kollarıyla ilgili kuruluşlarda genellikle çevre mühendislerinin olduğu yerlerde tekniker olarak çalışılır. Genellikle de çevre koruma mezunlarının çalışmaları sahadadır.

Çevre Koruma Bölümü; çevreci prensiplere sahip yeşil ve ekolojik meslek arayışında olanların tercih edebileceği alternatiflerden biridir. Eğer ki bu iş koluyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki iki yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz:

Ayrıca dilerseniz daha pek çok farklı branşta eleman yetiştiren yeşil ve ekolojik meslek seçeneklerini görmek için bağlantıya tıklayarak tüm listeyi görebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Örnek bir atık su arıtma tesisi

Çevre Koruma mezunlarının çalışabileceği yerler nerelerdir?

Bu bağlamda Çevre Koruma bölümünden mezun olan bir teknikerin kamuda veya özel sektörde çalışabileceği başlıca iş imkanları şu şekildedir:

  • Evsel atıkların yok edilmesi için yapılan planların uygulanması
  • Fabrika atıklarının kanunlara uygun şekilde bertaraf edilmesinin kontrol ve denetimi
  • Bacalara filtre takılması
  • Hava kirliliğine dair gerekli testler, kalite kontrolleri, vs. ölçümler
  • Saatlik atık su örnekleri alıp teste tabi tutmak
  • Arıtma tesislerinde günlük, haftalık, aylık bakımlar yapıp tesisin uygun bir şekilde çalışmasından sorumlu olmak

Fakat takdir edersiniz ki 2 yıllık bir bölüm olması münasebetiyle Çevre Koruma mezunlarının çalışabileceği yerler kısıtlıdır. Aynı zamanda yetkileri de iş hayatları boyunca sınırlı olmaktadır. Bu yüzden; isteyenlerin eğitimlerini DGS ile 4 yıllık Çevre Mühendisliğine tamamlamaları ve çevre mühendisliği diploması almaları kesinlikle tavsiye edilen bir durum olacaktır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak çevre mühendisliğinin çalışma imkanları hakkında da fikir edinebilirsiniz:

Çevre Koruma Bölümüyle benzer olan diğer 2 yıllık yeşil meslek seçeneklerini de aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*