Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma Bölümü hakkında… Nedir? Ne iş yapar?

Çevre Koruma Bölümü; çevreci bir meslek arayıp da 2 senelik bölüm okumak isteyenler için güzel seçeneklerden biridir. Aslında biraz yazı sonundaki linklerden de dikkatinizi çekecek; 2 yıllık yeşil meslekler arasında birbirine benzer görev ve sorumlulukları olan, isimleri de birbirine hayli benzeyen pek çok meslek dalı var. Pekala Çevre Koruma bölümü yaşadığınız ildeki üniversitede olmayabilir. Başka durumlar olabilir. Bu durumda Çevre Koruma ile kuzen bölümlerden birini tercih etmeniz halinde çok fazla bir şey fark etmeyecektir. Ayrıca; kategorimize giderek her branştan, her daldan ekolojik meslekle ilgili yazdığımız yazıları okuyabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Koruma Bölümü Nedir?

En kapsamlı tanımıyla Çevre Koruma Bölümü “Mevcut çevre sorunları ile ilgili konularda bilimsel araştırma yapacak veya çevre sorunlarına karşı mücadele eden tesislerde aktif olarak çalışacak ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan 2 yıllık bir programdır.” Bölümden mezun olduktan sonra “Çevre Koruma Teknikeri” unvanını alıyorsunuz ve çalışabilecek durumda oluyorsunuz.

Çevreyle ilgili her bölümde olduğu gibi bu bölümde de dersleriniz çevre biyolojisi, çevre hukuku, hava kirliliği, su kirliliği, çevre koruma standartları, gibi doğayı korumaya yönelik hususlarda olacaktır. Yani mesela başka bir bölümde uzmanlığınız yarım veya hayvancılık üzerine olabiliyorken, bu bölümde sizden beklenen şey kirlilikle, çevre katliamıyla mücadele etmek; çevre temizliği hizmetlerinde bulunmaktır.

Çağımızda misyonu çok önemlidir Çevre Koruma Bölümünün…

Fakat üzücü bir önemli bilgi olarak Çevre Koruma Bölümünden mezun olduktan sonra kendi işinizi kurmaya yönelik lisansınız olmayacaktır. Çalışmalarınızı çevre mühendisinin lider olduğu yerlerde saha lideri olarak yapmanız gerekecektir. Fakat; Çevre Koruma’dan DGS ile 4 yıllık Çevre Mühendisliğine geçiş yapmanız mümkündür. Bu yüzden; eğer ki”Tekniker maaşıyla idare etmem zor olur.” diyorsanız, “Saha çalışmalarıyla uğraşamam ben.” diyorsanız ve okumaya devam edebilecek durumdaysanız eğitiminize devam etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu arada; 4 yıllık Çevre Mühendisliğinin tanıtımıyla ilgili yazdığımız yazıyı da şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Evet sevgili okurlar; Çevre Koruma Bölümünün genel tanımı haricinde iş imkanları ve maaşlarıyla ilgili yazılarımızı da aşağıdaki bağlantılara tıklayıp ulaşabilirsiniz:

Diğer 2 yıllık kuzen bölümlerin tümüne de aşağıdan ulaşabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, sağlıcakla kalın:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*