Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma Bölümü maaşları ve kazanç imkanları nasıldır?

2 yıllık yeşil ve ekolojik bir meslek olan Çevre Koruma bölümünün tanımına, hakkındaki genel bilgilere, nerelerde çalışılabileceğine daha önceki yazılarda değinmiştik. Bu meslekle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linklere tıklayarak yazıları yeni sekmede açabilirsiniz:

Bir de başka alanlardaki çevreci meslekler hakkında okumak isterseniz hemen ana kategoriye de gidebilir ve yeşil mesleklerden yeşil meslek beğenebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Bu yazımızda ise 2 yıllık bir ekolojist meslek tercihi olan Çevre Koruma mezunlarının alabileceği maaşlar hakkında konuşacağız. Gelelim şu meşhur soruya:

Çevre Koruma mezunları ne kadar kazanabilir?

Çevre Koruma Bölümü mezunlarının kamu sektöründe girebildiği işlerin maaşları 2019 ekonomisine göre 2500-4000 TL cıvarıdır. Asgariden bir tık daha üst yani… Kamudaki işiniz daha garantidir ama maaşınızın yükselme ihtimali daha düşüktür. Belki yarın bir gün yeni görevler bulursunuz, 4000 TL üzerine çıkar. Böyle olur ancak…

Çevre Koruma Teknikerleri genellikle tesislerde teknik bilgi gerektiren işler yaparlar

Özel sektörde çalışırsanız ise bir Çevre Koruma Teknikeri olarak sizi 2800 TL’den daha düşük ücretlerle başlatırlar. 2200-2500 TL arası diyebiliriz. Zaman içerisinde siz tecrübelendikçe, nitelik kazandıkça uzun vadede devletten bir tık daha fazla kazanırsınız. 4.000 TL’leri zorlamanız teorik olarak mümkündür. Neden teorik olarak, çünkü sizin çabanıza kalmış… O kadar iş güç arasında bir de eğitiminize devam etmek, niteliklerinize nitelik katmak zor, hiç de adil değil evet. Ama gerçek bu malesef….

Eğer ki gelir sizin için çok da sorun değilse; meslek hayatınızı kendinize yeni beceriler ekleyerek; son derece kutsal bir vazifeyi yerine getiriyor olmanın mutluluğunu yaşayarak iş hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Aksi halde bir seçeneğiniz mevcuttur: DGS… DGS ile 4 yıllık Çevre Mühendisliği Bölümüne geçiş yapabilir ve eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Böylelikle alacağınız maaş da çok daha yüksek olacaktır. Çevre Mühendsilerinin maaşlarına yönelik yazımızı hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Ayrıca; Çevre Koruma Programına benzer olacak şekilde pek çok alternatif 2 yıllık bölümde bulunmaktadır. Onlarla ilgili yazıları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak rahatlıkla okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*