Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü kazanç imkanları

Merhaba sevgili Yer-Su okurları.. Sizlere her türlü ekolojik mesleği, yeşille, doğayla iç içe olduğunuz çalışma alanlarını tanıttığımız Çevreci Meslekler serisine tüm hızıyla devam ediyoruz. Daha öncesinde yazdığımız iki bölümden sonra son bölüm olarak 2 yıllık Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünden mezun olanların alabilecekleri maaşları irdeliyoruz. Aynı meslekle ilgili yazdığımız diğer iki yazıyı aşağıdaki bağlantılara tıklayarak hemen yeni sekmede açabilirsiniz:

Ayrıca; eğer ilginizi çeken başka başka yeşil meslekler varsa yine bağlantıya tıklayarak tüm çevreci meslekleri ele aldığımız kategorimize gidebilir, yeşil ve ekolojik meslekleri liste halinde görebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün maaşları ne kadardır?

Mevzuyu fazla uzatmayalım. Bazı temel prensipleri bilmemiz halinde bu bölümün size sağlayacağı kazanç miktarlarını tahmin etmek de kolaylaşacaktır.

Öncelikle bir Çevre Koruma ve Kontrol mezunundan iş hayatında beklenen görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralayalım ve hatırlatma yapalım:

  • Evsel atıkların yok edilmesi için yapılan planların uygulanması
  • Fabrika atıklarının kanunlara uygun şekilde bertaraf edilmesinin kontrol ve denetimi
  • Bacalara filtre takılması
  • Hava kirliliğine dair gerekli testler, kalite kontrolleri, vs. ölçümler
  • Saatlik atık su örnekleri alıp teste tabi tutmak
  • Arıtma tesislerinde günlük, haftalık, aylık bakımlar yapıp tesisin uygun bir şekilde çalışmasından sorumlu olmak

Aynı zamanda tekrar hatırlayalım ki; Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü 2 yıllık bir programdır. Yani mezun olduğunuz zaman tekniker oluyorsunuz ve bir mühendisin emrinde çalışıyorsunuz. Dolayısıyla; herhangi bir 2 yıllık bölüm mezununun alacağı maaş ile aşağı yukarı aynı olacaktır sizin kazançlarınız.

Rakamlar cinsinden konuşacak olursak;

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü mezunlarının kamu sektöründe girebildiği işlerin maaşları 2019 ekonomisine göre 2500-4000 TL cıvarıdır. Asgariden bir tık daha üst yani… Kamudaki işiniz daha garantidir ama maaşınızın yükselme ihtimali daha düşüktür. Belki yarın bir gün yeni görevler bulursunuz, 4000 TL üzerine çıkar. Böyle olur ancak…

Özel sektörde çalışırsanız ise bir Çevre Koruma ve Kontrol Teknikeri olarak sizi 2800 TL’den daha düşük ücretlerle başlatırlar. 2200-2500 TL arası diyebiliriz. Zaman içerisinde siz tecrübelendikçe, nitelik kazandıkça uzun vadede devletten bir tık daha fazla kazanırsınız. 4.000 TL’leri zorlamanız teorik olarak mümkündür. Neden teorik olarak, çünkü sizin çabanıza kalmış… O kadar iş güç arasında bir de eğitiminize devam etmek, niteliklerinize nitelik katmak zor, hiç de adil değil evet. Ama gerçek bu malesef….

Ayrıca; ‘Ben istemiyorum böyle gerçeklik falan…’ diyenler için bir alternatif de mevcut: DGS… Biliyorsunuz ki Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünden ve çevre kirliliğiyle ilgili daha nice bölümden Çevre Mühendisliğine DGS ile geçiş yapılabilmektedir. Dolayısıyla; eğer eğitim hayatınıza devam etmeye niyetliyseniz buyrun, aşağıdaki yazı sizi bekliyor:

Evet sevgili okurlar. Çevre Koruma ve Kontrol Bölümüyle ilgili söyleyeceklerimiz bunlardır. Eğer ki 2 yıllık programlar için arayış içerisindeyseniz, bu bölüme benzer pek çok bölüm mevcuttur ve onların kazanç imkanlarıyla ilgili yazılarımız da halihazırda mevcuttur. Hemen aşağıdaki linklere tıklayarak diğer çevreci, yeşil, ekolojik meslek seçeneklerinin kazançlarına göz atabilirsiniz. Sağlıcakla kalın:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*