Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü iş imkanları

Çevre Koruma ve Kontrol bölümü nedir? Bu 2 yıllık bölümü okuduktan sonra ne iş yaparsınız? Sizden neler beklerler? Bunu ilk yazımızda kısaca tartışmıştık. Dilerseniz Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün tanımına ve maaşlarına dair iki yazıyı aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Bu yazımızda ise Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün çalışabileceği yerlere, iş imkanlarına, piyasada sizi bekleyen çalışma fırsatlarına değineceğiz.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün yapması gereken işler

2 yıllık bölümden hayırlısıyla mezun oldunuz. Diplomanızı aldınız ve bir Çevre Koruma ve Kontrol teknikeri olarak çalışmaya hazırsınız. Peki sizin göre ve sorumluluklarınız ne olacak? Evvela bunu listeleyelim. Bir ÇEvre Koruma ve Kontrol Bölümü mezununun iş hayatında yapması gereken işler, yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar aşağı yukarı şu şekildedir:

 • Evsel atıkların yok edilmesi için yapılan planların uygulanması
 • Fabrika atıklarının kanunlara uygun şekilde bertaraf edilmesinin kontrol ve denetimi
 • Bacalara filtre takılması
 • Hava kirliliğine dair gerekli testler, kalite kontrolleri, vs. ölçümler
 • Saatlik atık su örnekleri alıp teste tabi tutmak
 • Arıtma tesislerinde günlük, haftalık, aylık bakımlar yapıp tesisin uygun bir şekilde çalışmasından sorumlu olmak

Gördüğünüz gibi yeşil meslek alternatifleri arasında ekolojiye en duyarlı, ekolojiyi korumaya en çok odaklanan mesleklerden birisi… Diğerleri kendi uzmanlık alanına göre üretim odaklı çalışabilirken mesela, sizin sorumluluğunuz daha çok çevre denetimi üzerine olacak…

Haydi bakalım. Şu yeşillikler kurtarılmak için sizleri bekliyor!

Ha bir de; Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün tamamiyle ekolojiyi korumaya yönelik en güzel ekolojik mesleklerden biri olmasına rağmen sadece bu bölümü okursanız kendi işinizi yapmanız mümkün değildir. Çalıştığınız yerde bir Çevre Mühendisi oluyor ve onun emrinde çalışıyorsunuz. İş yeri açma ruhsatı Çevre Mühendisi olanlara veriliyor.

Eğer ki eğitiminiz için yeterli imkan varsa Çevre Mühendisliğine DGS yaparak eğitiminizi lisans diplomasına tamamlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu arada; Çevre Mühendisliği Bölümünün çalışma imkanlarına dair yazdığımız yazıyı da aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Evet.. Peki bu bağlamda, Çevre Koruma ve Kontrol mezunu olarak nerelerde çalışabilirsiniz? Şansınızın genelde kamu sektöründe daha iyi olduğunu söylemekle birlikte özel sektörde de çalışma imkanlarınız mevcut…

Liste halinde sıralayacak olursak Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünü bekleyen çalışma imkanları aşağıdaki gibidir:

 • Çevre Bakanlığı ve bağlı birimler
 • Sağlık Bakanlığı ve bağlı birimler
 • Devlet Hastaneleri
 • Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve bağlı birimler
 • Özel hastaneler
 • Atık su arıtma tesisleri
 • Geri dönüşüm tesisleri
 • İçme suyu arıtım tesisleri
 • Tüm belediye başkanlıkları

sizin için potansiyel istihdam yerleridir.

Evet sevgili okurlar… Yeşil ve ekolojik bir meslek olarak Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün olası istihdam imkanları bu şekildedir. Dilerseniz Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği gibi diğer tüm yeşil ve ekolojik meslekleri ele aldığımız kategorimize bağlantıya tıklayarak gidebilir ve diğer branşlara ait yazılara göz atabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Aynı zamanda; yine çevreyi ve ekolojik dengeyi korumayı amaç edinmiş, ana teması çevre kirliliğiyle mücadele etmek olan birçok 2 yıllık bölüm vardır ve hepsinden de Çevre Mühendisliğine DGS yapılabilmektedir. Bunlarla ilgili yazılarımızı da yine aşağıdaki listeden tıklayarak okuyabilirsiniz:

Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın….

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*