Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Sağlığı bölümünün kazancı nasıldır?

Çevre Sağlığı, okulun sonunda “Çevre Sağlığı teknikeri” unvanını aldığınız ve 2 yıllık mezunu bir ara eleman olarak çalıştığınız bir bölümdür. Bu yazımızda Çevre Sağlığından mezun olan bir teknikerin ne kadar kazanabileceği, 2 yıllık Çevre Sağlığı Bölümünün maaşları hakkında bilgi veriyoruz.

Daha önceki yazılarımızda Çevre Sağlığı Bölümünün iş imkanları ve genel bilgileri hakkında yazmıştık. Onlara da şuradan ulaşabilirsiniz:

Peki ne kadar maaş alabilir bu meslek erbabı?…

Çevre Sağlığı mezunlarının maaşları ne kadardır?

Bölümün 2 yıllık bir bölüm olması sebebiyle; sahip olduğu avantajlardan ayrı olarak en büyük dezavantajının geliri olduğunu söylemekte yarar var. Aslında çevre sağlığı teknikerlerinin maaşlarını herhangi bir 2 senelik bölümün maaşıyla eş değer olarak görebilirsiniz. Üst sınır ise tamamen size kalmış tabii…

Hak ettiğiniz kazancı alabiliyor musunuz? Tercih sizin…:)

Bilmeyenler için rakam vererek konuşacak olursak; 2019 yılında olmamız itibariyle asgari ücret 2020 TL’dir. Genellikle ön lisans mezunu çalışanlara özel sektörde asgari ücreti sembolik ve cüzi miktarlarda geçen maaşlar verilirken, kamu sektöründe kazançları biraz daha iyi olmaktadır. Mesela bir çevre sağlığı teknikeri olarak KPSS’ye girdikten sonra atama alırsanız maaşınız en azından 2500-4000 TL aralığında falan olacaktır. Fakat bunun haricinde yükselme şansınız çok düşüktür. Özel sektöre baktığımız zaman ise asgari ücretle başlama ihtimalinizin bile olduğunu söylemeliyiz. Yani size 2020 TL de teklif edebilirler. Ama piyasada ön lisans mezunlarının kendini yeterince geliştirdikten sonra 5.000-7.000 aralığında maaşlar alabildikleri bile bilinmektedir.

Yani vaziyet budur sevgili okurlar…

“Ben daha fazla başlangıç maaşı istiyorum.” diyorsanız sizin için en uygun kararlardan biri DGS olur. DGS ile çevre mühendisliğine geçiş yapmanız ve çevre mühendisi olmanız mümkündür. Hemen aşağıdaki linke tıklayarak çevre mühendisliği mesleğinin maaşları hakkında bilgi verdiğimiz yazıyı okuyabilirsiniz:

Ayrıca, kategorimize giderek diğer çevreci, yeşil ve ekolojik meslekler hakkında da bilgi edinebilir ve sayfamızda gezinebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Sağlığı Bölümü ile yakından ilişkili olan diğer 2 yıllık bölümlerin kazanç imkanları hakkında yazdığımız yazıları ise aşağıdaki bağlantılara tıklayarak rahatlıkla okuyabilir, meslek seçimi öncesi repertuarınızı genişletebilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*