Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Sağlığı bölümü nedir? Ne iş yapar?

Hepinize tekrardan selamlar sevgili Yer-Su okurları. “Çevreci Meslekler Serisi” adlı yazı dizimize kaldığımız yerden tüm hızımızla devam ediyoruz. Çevreci Meslekler Serisi; hem doğasever, hem çevreci ve ekolojist olup da prensiplerine uygun bir iş arayışında olanlar, hem doğayı korumak gibi kutsal bir vazife yapıp hem de para kazanmak isteyen siz Yer-Su okurlar için, hem de bu prensipler ve niyetler dışında olarak Çevre Sağlığı okumak isteyip de eskaza sitemize rastlayanlar için nacizane bir rehber olmayı amaçlamaktadır. Her bir mesleğin genel tanımına, iş imkanlarına ve kazanç olanaklarına değindiğimiz bu yazı dizisinde sizlerin zihninizde bir fikir oluşmasını diliyor ve yorum kısmından müstakbel meslektaşlarınızla tartışarak fikir alışverişi yapmanızı temenni ediyoruz.

Şimdiye kadar birçok yeşil mesleği ve ekolojik iş kolunu sizlere tanıttık. Bundan öncesinde yazdığımız tüm yazılara ve bundan sonraki yazdıklarımıza şu bağlantıya tıklayarak açabileceğiniz kategoriden rahatlıkla ulaşabilirsiniz: “Çevreci Meslekler

Bu yazımızda 2 yıllık bir ön lisans bölümü olan “Çevre Sağlığı” adlı program hakkındaki genel bilgilere, tanımına, vs. bilgilere değineceğiz.

Şehirlerin sağlığı size emanet

Çevre Sağlığı Bölümünden mezun olan biri ne iş yapar?

Çevre Sağlığı; güncel çevre sorunlarının, çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerinde yaratabileceği zararlı etkileri araştırmakla, bu sorunları önleyici çalışmalar yapmakla ve çevre sağlığını korumakla yükümlü olan ara elemanların yetiştirildiği 2 yıllık bir programdır.

Bir tanım da şu şekilde yapılabilir:

Çevre kirliliğinin farkında olan, bu kirliliği önlemek için çeşitli çalışmalar yapan, çevreyi daha temiz hale getiren, gıdaları, binaları, su ve havayı denetleyen elemanlar yetiştiren iki yıllık bir bölümdür. Bölümü bitirince “Çevre Sağlığı Teknikeri” unvanı alıyorsunuz ve kariyerinize başlıyorsunuz.

Hal böyle olunca Çevre Sağlığı; güncel sorunlar, hava, su, toprak kirliliğinin, aşırı ve çarpık kentleşmenin insan sağlığına olan etkileri düşünüldüğünde en can alıcı bölümlerden biridir. Tabii ki kendine has avantajları ve dezavantajları vardır ama her şeyden önce çevreyi korumakla yükümlü bir mesleği icra ediyor olmanın verdiği vicdani rahatlık paha biçilemez bir şeydir. Tabii tercihiniz bu yöndeyse… Mesela eğitiminizi 2 yıllık bölümle bırakmayıp 4 yıllığa tamamlamak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda DGS yapabileceğiniz bir bölüm vardır. Hatta yeşil ve ekolojik mesleklerin en demirbaşlarından biridir diyebiliriz o bölüm için. Hangisi? Tabii ki de Çevre Mühendisliği… Kendisiyle ilgili yazımızı da hemen aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz:

Eğitiminize devam etmenin, hatta kim bilir belki de akademisyen olmanız sizin için tabii ki iyi bir tercih olabilir. Ama sadece Çevre Sağlığı okuyup gayet tabi mesleğe de atılabilirsiniz.

2 yıllık Çevre Sağlığı bölümü sonrası sahip olacağınız iş imkanları ve maaşlar hakkında da aşağıdaki linklere tıklayarak bir okuma yapabilirsiniz.

Evet sevgili okurlar.. Yazı daha fazla şişmeden burada bitirelim. Gelecek yazılara bekliyoruz sizleri. Ayrıca; Çevre Sağlığı ile son derece benzer görev ve sorumlulukları olan diğer 2 yıllık yeşil ve ekolojik mesleklerin tanımlarıyla ilgili yazılarımız da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*