Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü nedir?

Merhaba sevgili Yer-Su okurları, “Çevreci Meslekler Serisi”nde bugün çevre mühendisliği ile yakından ilişkili olan 2 yıllık programlar arasından sonuncusundayız; Çevre Temizliği ve Denetimi. Bu yazımızda sonra da diğer yeşil ve ekolojik meslekleri anlatmaya devam edeceğiz. Bunlar pekala yenilenebilir enerjiyle de ilgili olabilir, geri dönüşümcülükle de, tarımla da, hayvancılıkla da… Fakat ekolojik meslekler arasında “Çevre” takısı bulunanlar söz konusu olduğunda şöyle bir durmak lazım. Çünkü çevre temizliği ve denetimi, çevre sağlığı, çevre kirlenmesi ve kontrolü gibi 2 yıllık programlar ve DGS ile geçiş yapılabilen çevre mühendisliği gibi 4 yıllık bölümler, aktif olarak çevre kirliliğiyle mücadele eden, doğal dengeyi ve ekolojiyi korumaya odaklanan yeşil mesleklerdir. Durum buyken de yeşil ve ekolojik meslekler arasında son derece önemli bir yere sahiptirler. Ayrıca; diğer çevreci mesleklerle ilgili yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için kategorimizi ziyaret edebilir ve diğer iş kolları hakkındaki yazıları da okuyabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Peki; bu yazımızın başlıca konusu olan Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü nedir? Ne değildir? Çevre Temizliği ve Denetiminden mezun olan bir kişi neler yapmaktadır? Gelin hep birlikte irdeleyelim:

Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü Hakkında genel bilgi

İsminden de biraz ipucu var zaten. Bu bölümden mezun olanlar çevre temizliğiyle, çevrenin denetimiyle ilgili işler yaparlar. Dolayısıyla Çevre Temizliği ve Denetimi; çevre temizlik faaliyetlerinde, evsel ve endüstriyel atıkların çevre kirliliği yaratmayacak bir biçimde bertaraf edilmesinde; endüstriyel ve şehir içi temizlik hizmetlerinin düzenlenmesinde aktif olarak yer alan veya bunları denetleyen kurum ve kuruluşlarda görev ve sorumlulukları yerine getiren teknikerler yetiştiren 2 yıllık bir programdır. Okuldan mezun olanlar “Çevre Temizliği ve Denetimi Teknikeri” unvanını alırlar ve çevre teknikerliği ve türevleri olarak anılan her türlü işe başvurabilirler.

çevre temizliği ve denetimi önemlidir

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümünün tanımını benzer olacak şekilde türetebiliriz:

Çevre Temizliği ve Denetimi Teknikeri; çevresel denetim faaliyetleri, çevre temizliği, endüstriyel ve evsel atıkların toplanması ve geri dönüşüm faaliyetleri, endüstriyel temizlik hizmetlerinin düzenlenmesi ve yürütülmesi konularında ilgili sektörde ara yönetici olarak çalışan eğitimli kişidir.

veya;

Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü; çevre temizliği ile ilgili denetimleri yapabilecek, fabrika gibi sanayi kuruuluşlarının çevreye zarar verip vermediğini denetleyebilecek, atık maddeleri geri dönüştürebilecek ve bunun için gerekli tesislerin kurulmasında yardımcı olacak deneyimli kişileri yetiştirmek amacıyla kurulmuş iki yıllık bir bölümdür.

Ayrıca bir dipnot ekleyelim; önceki yıllarda var olan başka bir 2 yıllık program; “Çevre Temizlik ve Hizmetleri” pek çok üniversitede kapatılmış veya “Çevre Temizliği ve Denetimi”, yani bu bölüm olacak şekilde güncellenmiştir. Bunu da belirtelim.

Peki; Çevre Temizliği ve Denetimi okuduktan sonra gidebileceğimiz yer bu kadar mı? Tabii ki de hayır… Her şeyden önce DGS yapma imkanınız mevcuttur. Nereye? Tabii ki Çevre Mühendisliğine… Eğer ki okuyabilecek durumdaysanız eğitiminizi 4 yıllığa tamamlamak ve çevre mühendisi olmak sizin için en hayırlısı olacaktır. Çevre mühendisliği hakkında genel bilgi edinmek için şu yazıyı okuyabilirsiniz:

Son olarak; Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümünde göreceğiniz dersler çok hafif teorik olmakla birlikte ağırlıklı olarak çevre kirliliğine, çevre temizliğine, çevre hukukuna ve atık yönetimine yönelik uygulamalı dersler olacaktır. Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümünün iş imkanlarına ve maaşlarına yönelik yazımızı da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Eğer ki 2 yıllık yeşil ve ekolojik meslekler arasında seçim yapmak istiyorsanız çevre temizliği ve denetimine ek olarak tercih edebileceğiniz birçok 2 yıllık program mevcuttur. Onlara dair yazıları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın, hoşça kalın:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*