Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Temizliği ve Denetimi mezunları ne kadar kazanır?

Geldik ne önemli soruya.. Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümünden mezun olduktan sonra doğrudan iş bulmaya çalışırsanız ne kadar kazanırsınız?

Konu son derece hassas olduğu için ve herkesin en çok cevabını merak ettiği sorunun bu olduğunu bildiğimiz için doğrudan sadede gelelim. Şimdi, aklınızda deli sorular:

Çevre Temizliği ve Denetimi mezunlarının maaşları nasıldır?

Her şeyden önce, Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümünde de genel tablonun diğer tüm 2 yıllık bölümlerde olduğu gibi aynı aralıkta olduğunu belirtelim. Yani biliyorsunuz, bir şeyin ortalaması vardır, bir de alt ve uç noktaları vardır. Buna göre konuşacak olursak; kamuda ve özel sektörde çevre temizliği ve denetimi teknikeri olarak çalıştığınız zaman alacağınız başlangıç maaşları aşağı yukarı bellidir.

Mesela kamu sektörü.. Ne yaptınız? KPSS’den yeterli puanı aldınız. Çevre Temizliği ve Denetimi mezunlarının kabul edildiği kadrolara başvurdunuz ve atamayı aldınız. Muhtemelen maaşlarınız 2019 yılında asgari ücretin 2020 TL olduğunu düşünürsek 2500-4000 TL arasında değişiklik gösterecektir. Biz buna 3000 TL cıvarı diyebiliriz. Fakat şöyle bir sorun var. Kendinize yeni meziyetler eklemedikçe devlette sürekli yerinizde sayarsınız bildiğiniz gibi. Yani maaşınız ancak yıllık enflasyon zammıyla artar, o kadar…

Özel sektörde ise asgari ücretle dahi başlayabilmekle beraber üst sınırın büyük ihtimalle 2800 TL’den daha aşağı olacağını gerçekleri daha fazla saklamadan belirtmekte yarar var. Böyle başlarsınız, ama gecenizi gündüzünüze katarak bir şeylerle uğraşmaya devam ederseniz bir mühendis maaşı kadar kazanmanız işten bile değildir. İnanın… Halihazırda 5.000 TL’den fazla maaşla çalışan birçok tekniker mevcut. Önemli olan sizin kendinizi nadir bulunan becerilerle donatmanız. Piyasadaki değerinizi arttırmanız. Biraz kaba bir tabir oldu ama… Aslına bakacak olursanız fazlasıyla sorguluyorum bu maaş miktarlarını buraya yazarken, ama söyleyebildiğim tek şey, bu kısır döngüden nasıl kurtulabileceğiniz…

gördüğünüz gibi son derece kritik öneme sahip bir meslek çevre temizliği ve denetimi…

Ayrıca; iş hayatını biraz daha bekletip daha üst seviye çevreci eğitim almak isteyenler için bir DGS seçeneği mevcut: Çevre Mühendisliği…

Çevre Mühendisliğine tamamlarsanız eğitiminizi maaşlarınız daha yüksekten başlayıp yükselme potansiyeli de daha fazla olacaktır. Ayrıca iş yeri açma ruhsatınız olacaktır ileride… Bu konu hakkındaki yazımızı hemen şu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Çevresel sorunlar ve atık yönetiminden başka branşlarla ilgilenen yeşil ve ekolojik mesleklere göz atmak için kategorimizi de açabilir ve tüm yeşil ve ekolojik mesleklere göz atabilirsiniz: Çevreci Meslekler


Ayrıca; daha önceki yazılarda bahsettiğimiz gibi uzmanlık alanı çevre kirliliği, atık yönetimi, vs. olan başka 2 yıllık bölümler de mevcut ve bunlardan çevre mühendisliğine geçiş yapabiliyorsunuz. Onları da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak rahatlıkla okuyabilirsiniz. Gelecek çevreci mesleklerde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*