Çevreci Meslekler Serisi/Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin çalışabileceği yerler nelerdir?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, ağaç ve ahşap işlerine yatkın olup, bir de bunun mühendisliğini okuyarak, ilgi alanıyla ilgili bir meslek yapmak isteyen çevreciler için iyi alternatiflerden biridir. 4 yıllık, eğer hazırlık da okursanız 5 yıllık olan bu bölüm sonrasında ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’ unvanını alır ve sizin niteliklerinize sahip eleman arayan iş yerlerinde çalışmanız mümkün olur.

Bildiğiniz gibi sevgili okurlar; ‘Çevreci Meslekler‘ adlı yazı dizimizde siz Yer-Su okurlarına çevreci formata sahip, orman, bağ, bahçe, yenilenebilir enerji işleriyle alakalı tüm meslekleri hem meslek ve ders içeriği, hem iş imkanları, hem maaşları gibi yönlerden son derece kapsamlı bir şekilde inceliyor, analiz ediyor, bilgileri derliyor ve ünversite tercihinde bulunacak olan çevreci gençler için bir katalog oluşturmak istiyoruz. Diliyoruz ki bu çevreci mesleklerden biri sizi ‘Evet, ben bu işi yaparım.’ dediğiniz bir seçenek olur. Umuyoruz ki böylece hem doğadan ayrılmadan, hem de doğaseverliğinizi konuşturacak bir biçimde para kazanmaya başlarsınız.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin iş imkanları nelerdir?

Diyelim ki çevreci meslekler erbabından Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği’ni beğendiniz. Bir dakika; siz henüz Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği hakkında bilgi sahibi değil misiniz? O zaman acilen aşağıdaki linke tıklamanızı ve bu yazının yanında onu da okumanızı tavsiye ederiz. Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünün formatı, ders içerikleri, gerektirdiği nitelikler konusunda da bir genel bilgi olması için:

-Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında

Aslında zaten bölüm hakkında genel bir bilgi edindikten sonra Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin nerelerde çalışabileceği konusunda fikir yürütmek de çok zor olmuyor. Ahşap endüstrisinin, ağaç işlerinin olduğu ve mühendise ihtiyaç duyulan yerlerde çalışabilirsiniz tabii ki…:))

Zanaatı bol bir meslek…

Buna göre düzgünce bir listeleme yapacak olursak; Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin kamuda, yani devlet sektöründe sahip oldukları iş imkanlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)
 • Belediyeler
 • Milli Prodüktivite Merkezi
 • Türk Standartları Enstitüsü (TSE)
 • Türk Patent Enstitüsü
 • KOSGEB
 • Teknik Meslek Liselerinde öğretmenlik
 • Üniversitede akademik kariyer

Ağaç İşleri Endüstri mühendislerinin özel sektördeki iş imkanları ise kamuya göre çok daha çeşitli ve daha fazlasını kazanmak için daha müsaittir. Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Peyzaj mimarlığı firmaları
 • Her türlü ahşap malzeme üretimi yapan atölye ve fabrikalar
 • Mobilya endüstrisi, deniz araçları, müzik enstrümanları, hediyelik eşya, vs. vs. şirketleri
 • Benzer işler yapan tüm ağaç endüstrisine dayalı sektörler

Ayrıca; biliyorsunuz ki bir mesleğin kağıt üzerinde yazan iş imkanlarına ve sorumlu olduğu göreve nazaran gerçek hayatta çaışabileceği iş kolları çok daha çeşitlidir. Mesela dersleri son derece iyi olan bir makine mühendisinin iş hayatında satış ve pazarlama üzerine yoğunlaşması, bir elektrik mühendisinin makine sektöründe iş bulması gayet mümkündür. Dolayısıyla; eğer ki Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğini okursanız gelecekte doğaçlama olarak karşınıza çıkabilecek iş imkanları bundan çok daha fazlasıdır. Tasarım gibi, üretim gibi, planlama gibi, satış-pazarlama gibi çok çok çeşitli meslek için uzmanlıklar edinebilirsiniz.

Yazıyı sonlandırmadan önce; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin tozu toprağı çok bir meslek olduğunu belirtmekle birlikte son derece temiz alanlarının da olduğunu belirtelim.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin maaşlarını incelediğimiz yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hoşça kalın. Hepinize hayırlı gelecekler…

Haa son olarak; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği ile birbirine son derece yakın iki meslek olan aşağıdaki iş kollarının iş imkanları hakkında da tıklayarak bilgi edinebilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*