Çevreci Meslekler Serisi/Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında

Ekolojist ve doğasever insanların üniversite hayatlarında tercih edebileceği mesleklerin tanıtımına bu yazımızda ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği’ ile devam ediyoruz. Diğer çevreci mesleklere kıyasla daha az duyulmuş olan Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin çalışma sahası, yapabileceği işler ve kazanabileceği meblağlar hiç de yabana atılır cinsten değildir. Az duyulmasının başlıca sebebi, spesifik olarak ağaç işleriyle ilgilenmek isteyen kişi sayısının daha az olmasıdır. E bir orman mühendisliği ya da bir çevre mühendisliği değil tabii..

Fakat her türlü ağaç işlerinin, ahşap endüstrisinin yasalar uygun, doğayla barışık bir şekilde devam etmesi için, Ağaç İşleri Mühendisliğinden mezun olanların bir Yer-Su okuruna yakışır biçimde doğaya saygısının, çevreciliğinin olması gereklidir. Örneğin; geçtiğimiz yıllarda Japonya’da yapılan bir çalışma neticesinde sadece kağıt üretiminde kullanılmak üzere, bunun için ayrılmış bir alanda ağaç yetiştirilmesi başarılmıştır. Bu ağaçlar normalden çok kısa sürede yetişmekte ve kesinlikle ama kesinlikle hiçbir doğa katliamı, ağaçlara eziyet, vs. gerçekleşmeden kullanımaktadır. Böylece; hem doğal orman alanlarına zarar verilmemesini sağlamış, hem de kağıt üreticilerinin ciddi bir mali tasarruf yapmasını sağlamıştır. Gibi gibi…

Uygulamalı ders gören bir grup müstakbel Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü nasıldır?

Gelelim asıl mevzuya… Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği nasıl bir bölümdür? ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’ unvanına sahip olduğunuz zaman sizden beklenen sorumluluklar nelerdir?

Bölümün isminin sonunda bulunan ‘… Mühendisliği’ takısından da anlaşılacağı üzere Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği; bir ön lisans değil lisans bölümüdür ve 4 yıllıktır. Hazırlık da okursanız 5 yıldır. Dolayısıyla; eğitim müfredatında ağaç işlerine, ahşap malzemelerine yönelik mesleki derslerin yanı sıra teorik dersler de ağırlıktadır. Her mühendislik bölümünde olduğu gibi ilk yıl komple servis dersleriyle geçmektedir. Fakat; pek çok üniversitede bulunan bir imkan olarak yeterli krediyi vermeniz halinde 2 yıllık ön lisans mezunu olacak şekilde ayrılmanız ve ‘Ağaç İşleri Teknikeri’ olaraktan eğitim hayatınızı burada sonlandırmanız mümkündür. 4 yıllık programı bitirmeniz halinde ise ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’ oluyorsunuz.

Fizik, kimya, biyoloji, ağaç teknolojisi, ağaç fiziği ve kimyası, ağaç işleme makineleri, üretim teknolojisi, kalite kontrol, iç mimari-dekorasyon, üretim planlaması gibi dersler başlıca derslerdir. Ayrıca; bir ağaç işleri fabrikasında yarı dönemlik staj zorunluluğu da vardır.

Pek çok yerde kabul gören tanımlamaya göre Ağaç İşleri Mühendisliğinin tarifi şu şekildedir:

‘Ahşap veya ahşap kökenli malzemelerin, istenilen kalite standardında, belirlenen sürede, en düşük maliyetle üretilebilmesi için üretim sistemini tasarlayan, projelendiren, üretim sürecini denetleyen kişiye ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’ denir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’nden beklenen görev ve sorumluluklar nelerdir?

Ağaç İşlerine dayanan tüm ahşap kökenli üretimler, mobilyalar, kerestecilik, kaplama, kontrplak gibi işlerde bir mühendis olarak gerekli üretim, maliyet, ar-ge, proje çalışmalarını yapmak bir ağaç işleri endüstri mühendisinin başlıca görevleridir. Bu bağlamda:

  • Ürünlerin tasarımını, projelendirmesini, maliyet analizini, üretim aşamasını hazırlamak, planlamak
  • Üretim için gerekli malzemelerin envanterini tutmak, alım-satımını denetlemek
  • Kalite kontrolünden sorumlu olmak
  • Üretimin yapılacağı makineleri, atölye ve fabrikaları planlamak

şeklinde bir listeleme de yapılabilir. Tabii ki kariyerinizin ilerleme yönüne göre üretim mühendisi, planlama mühendisi, satış-pazarlama gibi meslek içi uzmanlıklar edinmek de size kalmış bir şeydir.

CNC, NC, freze gibi endüstryiel makinelerin, el makineleri ve el aletlerinin yoğun olarak kullanıldığı ağaç işlerinde artık bilgisayar destekli çizim ve tasarım programlarının da çok önemli bir yeri vardır. Dolayısıyla; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğini tercih edecek birinin de buna göre nitelikler taşıması beklenmektedir.

Evet sevgili Yer-Su okurları… Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü hakkında, derslerinin içeriği, görev ve sorumlulukları hakkında bilgi vermeye çalıştık. ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği nedir?’ sorusunu cevaplamaya çalıştık. Umuyoruz ki faydalı olmuşuzdur. Ayrıca; ‘Ağaç İşleri Mühendislerinin Çalışabileceği Yerler‘ ve ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin Maaşları‘ hakkında yazdığımız yazıları da bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ayrıca; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğine son derece yakın meslekler olarak Orman Endüstri Mühendisliği ve Orman Mühendisliği Bölümleri hakkında yazdığımız yazıları da bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Son bir bilgi olarak Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği; daha önce hakkında yazı yazdığımız 2 yıllık Ormancılık ve Orman Ürünleri Programından DGS ile öğrenci kabul etmektedir. Yine bağlantıya tıklayarak o bölüm hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*