Çevreci Meslekler Serisi/Ağaç İşleri Endüstrisi Mühendisleri ne kadar kazanır?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri; her türlü ahşap kökenli üretimin, orman kökenli kamusal veya özel faaliyetlerin kilit noktası olarak görev yapan, bu işlerin mühendislik sorumluluklarını karşılayan bir meslek erbabıdır. Ağaç İşleri Mühendisliği 4 yıllık bir lisans programıdır fakat pek çok üniversitede yeterli kredide ders verdikten sonra 2 yılda bırakıp ‘Ağaç İşleri Teknikeri’ olma şansınız da vardır. Aynı zamanda Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği; daha öncesinde hakkında yazdığımız ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri adlı 2 yıllık bölümden DGS ile öğrenci kabul etmektedir. Ormancılık ve Orman Ürünleri’nin maaşları hakkında bilgi verdiğimiz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca o yazı içerisinde yine Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü’nün iş imkanlarına, ders ve mesleki içeriklerine ulaşabileceğiniz bağlantılar da mevcut.

Yer-Su okularına tüm çevrecive doğayla iç içe olan mesleklerin içeriklerini, iş imkanlarını ve elde edilebilecek kazançları tanıttığımız ‘Çevreci Meslekler’ yazı dizisine Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin maaşları ile devam ediyoruz. Umuyoruz ki doğayla haşir neşir bir meslek isteyen okurlarımız için faydalı bir rehber olur.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin maaşlarına ve kazanabileceği miktarlara değinmeden önce aşağıdaki iki yazıya da göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

Şaka şaka… Maaşlarına bakmadan bölüm hakkında bilgi yazısını ne yapacaksınız değil mi?..:)) O zaman konumuza devam edelim:

Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin maaşları

Hangi spesifik alanda çalıştığınıza göre epey değişkenlik gösterebilecek bir konu… Yani ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi’ diplomasıyla kamuda çalıştığınız zaman elde edeceğiniz kazançla; özel bir sektörde, hatta özel sektörün de birbirinden farklı alt dallarında çalıştığınız zaman alabileceğiniz maaşlar son derece değişkenlik göstermektedir.

Aslına bakacak olursanız Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin maaş skalası, piyasadaki herhangi bir mühendislik mezununun izleyeceği kariyerle hemen hemen aynıdır. Yani popüler olmayan bir meslek seçtiniz diye kaybedeceğiniz çok da fazla bir şey yoktur. Örneğin; bir makine mühendisi, elektronik mühendisi, elektrik mühendisi veya inşaat mühendisi olsanız, bir şirkette işe başlayacağınız zaman 2750-4000 arası bir maaşla başlarsınız hemen hemen. Çok çok istisnai olmadıkça değişmez bu durum. Daha sonra yıllar geçtikçe o maaş 6.000 lira olur, 8.000 olur, kaldı ki buralara getirmek dahi çok zordur. Çok çok çalışkan olmanız halinde 10.000 küsür bir maaşa çıkarsınız ve sabitlenir. Fakat o sırada yaşınız çoktan 40 cıvarıdır büyük ihtimalle… Daha fazlasını istiyorsanız kendi işinizi kurmaktan başka çareniz yoktur. Dolayısıyla; standart bir mühendislik kariyeri için 7.000-8.000 arasını kendinize olağan bir üst sınır olarak seçebilirsiniz. Ve açıkça söylemek gerekirse Ağaç İşleri Mühendisliğinde de seyredeceğiniz miktarlar hemen hemen aynıdır.

Örneğin; Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin kamuda iş imkanları olması sebebiyle kamuda çalışan mühendislerin maaşlarını inceleyecek olursak; 2019 yılı itibariyle devlet mühendis maaşları en az 5634 TL, zamlı ve ek ödenekli hali ise 6.000 TL cıvarıdır. Güzel güzel 22’nizde, 23înizde mezun olusunuz, KPSS’yi kazanırsınız, atama alırsınız, doğrudan 5000-6000 TL maaşla hemen başlayıverirsiniz. Ha; gelecekte çok fazla oynama olmaz o ayrı… Mühendislik dışında bir görev de yapma ihtimalinize karşı cümleyi tamamlayacak olursak şöyle söyleyebiliriz:

Ağaç İşleri Endüstri Mühendislerinin kamuda kazanabileceği maaş 3500 TL ile 7000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ama ortalama 5000 TL diyebiliriz. KPSS rehberinden sizin bölümünüzden mezun olanları kabul eden istihdam imkanlarını bulup analiz edebilirsiniz.

Özel sektörde ise tahmin edeceğiniz üzere daha sıkıntılı başlarsınız. Yeni mezun bir Ağaç İşleri Endüstri Mühendisinin alabileceği maaş ancak 3000-4000 arası olur. Hatta bazı bazı dalga geçer gibi 2750 TL’lere falan düşmeye çalışan açgözlü işverenler de olabilir, şaşırmayın. Burada; özel sektörde izlenen her kariyer seçiminde olduğu gibi yapmanız gereken şey özgeçmişinizi parlatmaktır. Mesela müzik aletleri, mobilya, ahşap endüstrisi gibi bir uzmanlaşma alanı seçersiniz. Son derece spesifik olan kurslar ve sertifikalar alırsınız. Bir bakmışsınız geliriniz 8000-10.000 TL oluvermiş. Ağaç Endüstri Mühendislerinin özel sektörde izleyeceği kazanç fırsatları da bu şekildedir. Diğer mesleklere bakmak için Çevreci Sektörler kategorisine de bağlantıya tıklayarak bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Gelecek mesleklerde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Ayrıca; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğine yakın olan aşağıdaki iki mesleğin kazanç imkanlarını da okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*