Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü iş imkanları

Çevre sağlığı, çevre kirliliği, çevre koruması gibi odak noktaları olan 2 yıllık ve 4 yıllık yeşil meslekleri ayrı bir özenle anlatmaya devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi tarım, hayvancılık, enerji üretimi yapan yeşil meslekler bir yana; şehir hayatının, kentleşmenin ve sanayileşmenin ekolojik dengeye uygun olması için çalışan bu ekolojik meslekler son derece güncel bir öneme sahiptir.

Bunun bir sonucu olarak; bu yazımızda 2 yıllık Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümünün çalışma imkanlarına değineceğiz. Dilerseniz; Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü’nün genel tanımına, nedenine ne değildirine dair ve maaş imkanlarına dair yazılarımızı aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Ayrıca; ağaç işleri endüstri mühendisliği, zootekni ve daha nice yeşil ve ekolojik mesleğin iş imkanları hakkındaki yazıları okumak için tıklayarak kategorimizi ziyaret edebilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü mezunları nerelerde çalışabilir?

Evet; 2 yıllık eğitim sonunda diplomanızı aldınız ve ‘Çevre ve Kontrolü Teknikeri’ oldunuz artık… Peki bu yetkinliklerle, bu diplomayla sizden bekledikleri görev ve sorumluluklar nelerdir? Kabaca şöyle sıralayalım:

 • Evsel atıkların yok edilmesi için yapılan planların uygulanması
 • Fabrika atıklarının kanunlara uygun şekilde bertaraf edilmesinin kontrol ve denetimi
 • Bacalara filtre takılması
 • Hava kirliliğine dair gerekli testler, kalite kontrolleri, vs. ölçümler
 • Saatlik atık su örnekleri alıp teste tabi tutmak
 • Arıtma tesislerinde günlük, haftalık, aylık bakımlar yapıp tesisin uygun bir şekilde çalışmasından sorumlu olmak

gib… Ve bunları bir Çevre Mühendisinin denetiminde yaparsınız. genelde… Yani çalıştığınız yerde mutlaka bir çevre mühendisi de olacak…

gördüğünüz gibi hayli ihtiyaç var bu meslek erbabına..:)

Bu bağlamda Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü mezunlarının çalışabilecekleri başlıca kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Çevre Bakanlığı il ve ilçe teşkilatları
 • Sağlık Bakanlığı il ve ilçe teşkilatları
 • Belediyelerin çevre korumayla ilgili kuruluşları
 • Özel teşebbüs olan arıtma tesisleri
 • Kamuya ait tüm arıtma, çevre temizliği hizmetleri
 • vs. vs.

Bu arada; biliyorsunuz ki bu bölümde Çevre Mühendisliği Bölümüne DGS ile geçiş yapılabilmektedir. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Çevre Mühendisliği hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz:

Ayrıca; biliyorsunuz ki çevre koruma ana temalı olan pek çok bölüm mevcut 2 senelik. Onlar hakkında da bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki listeden birini seçip okuyabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*